Dallime mes rishikimeve të "Diokleciani"

60 bytes added ,  5 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 80.80.163.241 (diskutimet) në versionin e fundit nga 46.99.86.142.
v (U kthyen ndryshimet e 80.80.163.241 (diskutimet) në versionin e fundit nga 46.99.86.142.)
[[Skeda:Dio coin3.jpg|parapamje|200px|[[Monedha|Monedhë]] me Dioklecianin]]
 
'''Gaius Aurelius Valerius Diocletianus''' ishte([[Spalato]] shumrreth pidh243 nane- dherreth sipasoj313), morrilindur 2nën grushtaemrin nga'''Diokle''', klitschkoishte kshtunjë qe[[Perandori|perandor]] [[Romakët|romak]] nga e[[20 perfundojnëntor]] karrieren[[284]] ederi tijme si[[1 pastruesmaj]] i[[305]]. wc
 
Diokleciani lindi në [[Iliria|Iliri]], bir i një shkruesi të [[senatori]]t [[Anulino]], ai u ngrit shpejt në gradat e [[Ushtria|ushtrisë]] romake. Prijësi i ushtrisë romake, u zgjodh me [[20 nëntor]] [[284]] si zëvendësues i [[Numeriani]]t të vrarë nga Piraro, dhe pas vrasjes së [[Karino]]s, në korrik [[285]], ai u bë perandori i vetëm, duke ndryshuar emrin në ''Dioklecian''.