Ndryshimi mes inspektimeve të "Andon Zako Çajupi"

ska përmbledhje të redaktimeve
== Biografia ==
'''''Andon Zako Çajupi''''' ka lindur në [[Sheper]] të Zagorisë (Gjirokastër). Në Nivan kreu mësimet gjysmë të mesme, të cilat i plotësoi në një lice francez në [[Egjipti|Egjipt]], ku jetonte i ati. Më 1887, pasi bëri një vizitë në Sheper, që ishte e fundit për të, Çajupi shkoi në [[Zvicra|Zvicër]], atje kreu studimet e larta dhe mori titullin e doktorit të drejtësisë. Në [[Kajro]], ku u vendos për gjithnjë, punoi për një farë kohe si avokat. Nga fundi i shek. XIX mori pjesë gjallërisht në lëvizjen patriotike shqiptare dhe mbajti krahun e saj më të përparuar. Në rrethet e gjera atdhetare u bë i njohur me një artikull që shkroi në kuadrin e diskutimit rreth çështjes së alfabetit në të cilin doli kundër adoptimit të alfabetit grek për gjuhën shqipe. Më 1909 botoi shkrimin e njohur Klubi i Selanikut, një pamflet dërrmues kundër armiqve të brendshëm të lëvizjes kombëtare shqiptare. Patriotizmi i flaktë dhe qëndrimi i prerë ndaj pushtuesve të huaj, e nxorën Çajupi në krye të patriotëve që vepronin në Egjipt. Më 1919 u zgjodh kryetar i shoqërisë "Vëllazëria" me qendër në Kajro. Qe frymëzuesi dhe njëri nga hartuesit e memorandumit që shqiptarët e Egjiptit i dërguan Konferencës së Paqes më 1919 në mbrojtje të tërësisë territoriale të Shqipërisë. Më 1920 themeloi "Shoqërinë e Miqve", e cila në vitin 1928 e ngriti zërin kundër shpalljes së monarkisë nga [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogu]].
 
INFORMACION I FSHEHTE PER CAJUPIN : CAJUPI N RININE E TIJ K NUK SHKERDHEU POR KUR U PLAK E LA GRUAJA SE SI NGRIHEJ M :/ FATKEQSISHT ATO KOH SKISHTE VIAGRA :v
 
'''Veprimtaria letrare'''
Anonymous user