Ndryshimi mes inspektimeve të "Akranes"

297 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Qytet |Qyteti = Akranes |Emri në gjuhën vendase = Akraneskaupstaður |Lloji i vëndbanimit = Komunë |Pamje = Akraneskaupstadur map.png |Pë...)
 
|Emri në gjuhën vendase = Akraneskaupstaður
|Lloji i vëndbanimit = Komunë
|Pamje = AkraneskaupstadurAkranes maploftmynd.pngjpg
|Përshkrimi i pamjes = VendndodhjaPamje nga ajri e komunësAkranes
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Islanda
|Udhëheqës = Regína Ásvaldsdóttir
|Numri = 3000
<!--Harta-->
|harta_foto = Akraneskaupstadur map.png
|harta_shënimi = Vendndodhja e komunës
|përshkrimi_harta = Vendndodhja në [[Islanda|Islandë]]
|harta_gjerësi = 240
 
 
'''Akranes''' ({{lang-is|Akraneskaupstaður}}), është një qytet port dhe [[Komunat e Islandës|komunë]] në [[Islanda|Islandë]], rreth 20 km në veri të kryeqytetit [[Reykjavík]]. Kjo komunë ndodhet në rajonin [[Rajoni Perëndimor (Islandë)|Perëndimor]], dhe është pjesë e [[Zona Veriperëndimore (Islandë)|Zonës zgjedhore Veriperëndimore]].
 
Zona ku Akranes ndodhet ështe e banuar që në shekullin e 9-të, por nuk ka marrë një statut komunale deri në vitin 1942.
 
== Referencat ==
{{reflist}}