Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Koplikut"

v
U kthyen ndryshimet e 130.0.24.14 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xixa.
(Faqja u zëvendësua me 'kundërgoditja e for Kategoria:Luftëra Kategoria:Historia shqiptare')
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 130.0.24.14 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xixa.)
[[Skeda:Përmendorja e luftës së Koplikut.jpg|thumb|400px]]
kundërgoditja e for
Lufta e Koplikut (1920) ishte luftë kundër ndërhyrjes ushtarake jugosllave në krahinën e Shkodrës. Kjo ndërhyrje synonte të shkëpuste një pjesë tjetër nga trualli shqiptar dhe ta detyronte qeverinë shqiptare të ndiqte një politikë projugosllave. Nga 26 korriku e deri më 21 gusht, forcat jugosllave pushtuan disa zona në malësitë e Shkodrës dhe arritën në Koplik. Nga kundërgoditja e forcave shqiptare agresorët u detyruan të tërhiqen në kufirin 1913-ës. Më 21 gusht forcat jugosllave shpërthyen sulm të ri dhe pushtuan Kelmendin, Kastratin, Shkrelin e Koplikun. Përballë qëndresës së vendosur të forcave shqiptare dhe e izoluar në arenën ndërkombëtare, qeveria jugosllave u detyrua të tërhiqej.