Dallime mes rishikimeve të "Gjergj Elez Alia"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 185.67.177.85 (diskutimet) në versionin e fundit nga 217.73.129.43.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
 
'''Gjergj Elez Alia''' është një figurë e njohur në folklorin shqiptar. Sipas folkloristit të madh Qemal Haxhihasani, ishte një “hero, që gëzon një popullaritet të gjerë në epikën tonë heroike, nuk ka ndonjë lidhje të drejtpërdrejtë me çetën e Mujit e të Halilit, prandaj është marrë edhe si personazh i një nëncikli më vete në kuadrin e këngëve të kreshnikëve.” (Q.H. në [[Folklori]] shqiptar, [[Tiranë]] 1977 f.76). P.sh. analiza e Ullmar Qvick, suedez, i cili me një pasion të rrallë jo vetëm ka mesuar gjuhën shqipe, por ka studiuar dhe njeh nga afër zakonet dhe traditat shqiptare. Me përkthimet dhe punën e tij, ai ka bërë te njohur veprat e shumë autorëve dhe njohjen e kulturës shqiptare në [[Suedi]].shqi
pe, por ka studiuar dhe njeh nga afër zakonet dhe traditat shqiptare. Me përkthimet dhe punën e tij, ai ka bërë te njohur veprat e shumë autorëve dhe njohjen e kulturës shqiptare në [[Suedi]].
 
=== Legjendat ===
Anonymous user