Ndryshimi mes inspektimeve të "Albany"

131 bytes removed ,  5 vjet më parë
→‎Historia: për këtë s'ka asnjë referencë
(→‎Historia: për këtë s'ka asnjë referencë)
== Historia ==
 
'''Albany''' është një nga vendbanimet më të vjetra europiane zonë e lumit Hudson ishte e banuar fillimisht nga (Algonquian)-folës mohikan, i cili e quajti atë (Pempotowwuthut-Muhhcanneuw), do të thotë "Qyteti i zjarrt" e kombit mohikan. Bazuar në perëndim përgjatë lumit mohok, Albany nuk ishte një fortesë primitive në ndonjë ishull e ndërtuar nga tregtarët francezë në 1540, por supozohet se emri i qytetit ka origjin dhe argumente të pa shfletuara mes shqiptareve amerikan ne kohën e Xhorxh Vashington.
 
== Gjeografia ==
Albany është e vendosur në zonën e lagësht të klimës kontinentale , dhe ka ftohtë, dimër me dëborë, dhe e nxehtë, verë të lagësht; Qyteti përjeton edhe katër sezonet e dallueshme. Albany është e vendosur në qendër të qytetit dhe përgjatë bregut të lumit Hudson.