Dallime mes rishikimeve të "Kuhmo"

1.088 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Qytet |Qyteti = Kuhmo |Emri në gjuhën vendase = {{lang|fi|Kuhmon kaupunki}} |Lloji i vëndbanimit = Qytet |Pamje = Kuhmo kaupungintalo.JPG |...)
 
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Pamje = Kuhmo kaupungintalo.JPG
|Përshkrimi i pamjes = TheObjekti Towni hallbashkisë
|Stema_figura = Kuhmo.vaakuna.svg
|Stema_artikulli = <!-- Stema e EMRI I QYTETIT -->
|Provinca =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 5,456.82 <ref name="total_area">{{Cite web |url= http://www.maanmittauslaitos.fi/sites/default/files/pinta-alat_2011_kunnannimenmukaan.xls |title= Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011 |accessdate= 9 mars 2011 |publisher= Land Survey of Finland |format= PDF |language= Finlandisht, Suedisht}} </ref>
|Sipërfaqja = <!-- Sipërfaqja -->
|Popullsia = 8,934 <ref name="population_count">{{Cite web |url=http://vrk.fi/default.aspx?docid=8843&site=3&id=0|title=VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015|publisher=Population Register Center of Finland|language=Finlandisht, Suedisht|accessdate=17 korrik 2015}}</ref>
|Popullsia = <!-- Popullsia -->
|Dendësia = 1.86
|Lartësia =
|Themelimi = 1865
}}
 
'''Kuhmo''' ({{lang-fi|Kuhmon kaupunki}}; {{lang-ru|Кухмо}}), është një qytezë dhe [[Komunat e Finlandës|komunë]] në [[Finlanda|Finlandë]]. Është e vendosur në provincënpjesën ,juglindore dhe është pjesë[[Rajonet e Finlandës|rajonit]] [[Kainuu]].
 
Komuna ka një popullsi prej 8,934 banorë (30 qershor 2015)<ref name="population_count"/> dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5,456.82 kilometra katrorë (2,106.89 sq mi) prej të cilave 649.97 km2 (250.95 sq mi) është uji <ref name="total_area"/>. Dendësia e popullsisë është 1.86 banorë për kilometër katrorë (4.8/sq mi). Ka një kufi të gjatë 120 kilometra (75 mi) me [[Rusia|Rusinë]].
'''Kuhmo''' ({{lang-fi|Kuhmon kaupunki}}), është një [[Komunat e Finlandës|komunë]] në [[Finlanda|Finlandë]]. Është e vendosur në provincën , dhe është pjesë e rajonit [[Kainuu]].
 
Komuna është njëgjuhësore, [[Finlandisht|finlandisht]].
== Referencat ==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
*{{commonscat|Kuhmo}}
*[http://www.kuhmo.fi/ www.kuhmo.fi] - Webfaqja zyrtare