Ndryshimi mes inspektimeve të "Peruja"

47 bytes removed ,  5 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.109.195) dhe riktheu rishikimin 1359124 nga Kolega2357-Bot
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.109.195) dhe riktheu rishikimin 1359124 nga Kolega2357-Bot)
{{KUTIAPeru}}
 
'''Peru''', emri zyrtar '''Republika e Perusë''' është shtet që shtrihet në Perëndim të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]]. Në Veri kufizohet me [[Ekuadori]]n dhe [[Kolumbia|Kolumbinë]], në Lindje me [[Brazili]]n, në Jug-Lindje me [[Bolivia|Bolivinë]], në Jug me [[Kilia|Kilin]], dhe në Perëndim ka dalje në [[Oqeani Paqësor|Oqeanin Paqësor]].Ze vendin e 3 te Amerikes se Jugut nga siperfaqja
 
 
 
== Historia ==