Ndryshimi mes inspektimeve të "Perandoria Osmane"

320 bytes removed ,  4 vjet më parë
U kthye versioni 1569374 i bërë nga 46.99.2.14 (diskutimet)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
(U kthye versioni 1569374 i bërë nga 46.99.2.14 (diskutimet))
}}
 
'''Perandoria Osmane''' ([[1299]] - [[1923]]), është shteti paraardhës i Republikës së [[Turqia|Turqisë]] së sotme dhe një nga perandoritë më të mëdha të historisë. Përfshinte 22,9 milion km² në majë të lulëzimit në [[Shekulli XVI|shekullin XVI]] duke mbajtur të pushtuara viset nga Afrika Veriore, Lindja e Afërt, Kaukazi deri në [[Evropa|Evropë]]. Ishte rivali kryesor i shteteve evropiane kundër të cilave ndërmori shumë fushata ushtarake. Brenda perandorisë mbizotëronte rendi ushtarak dhe aristokracia e zgjedhur e padishahut ose sulltanit, sovranit të shtetit.Një ndër sundimtarët më të fuqishem ishte Sulltan Sylejmani ndryshe nga turqit quhej Kanuni Sulltan Sylejman.Një njeri I quajtur me emrin Leonit pashë uka që vinte nga pashallëku I Ulpianës ishte një spiun ai e mbronte shtetin e tij Dardaninë por ai ishte veziri I parë I pallatit të sulltanit, ai I mbronte edhe robërit e tjerë të marrur peng nga sulltani.pasha tinëzisht iku nga konstandinopoja për të shkuar në vendlindjen e tij të shtrenjtë DARDANINË.
 
* Kryeqyteti : Stambolli ([[Konstandinopoja]])
 
Shekujt XVI dhe XVII ishin kulmi i lulëzimit të kësaj perandorie, ndërsa në shekujt XVIII dhe XIX luftërat e shpeshta me Rusinë dhe Austro-Hungarinë shënojnë rënien. Përfshirja në Luftën e Parë Botërore, në krah me fuqitë qendrore, Austro-Hungarinë dhe Perandorinë Gjermane, osmanëve iu solli shkatërrimin e plotë të perandorisë së tyre. Lëvizjet nacionaliste turke shpallën Republikën e Turqisë në territorin e mbetur, i cili kryesisht banohej nga populli turk.