Dallime mes rishikimeve të "Jul Çezari"

126 bytes removed ,  6 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(jul cezari mbret roma)
Kundrejt Çezarit u realizua një komplot, prej vetë miqve dhe mbrojtësve te tij. Këtu mund të përmendim Cimber, Casca, Cassius, dhe Marcus Junius Brutus. Më [[15 mars]] të vitit [[44 p.e.s.]], ai u godit me thikë, për vdekje, në dhomën e senatit. Në testament, Çezariia linte gjithçka nipit të tij 18 vjeçar, Octavianit më vonë i njohur si August.
 
Çezari ka qene gjithmonë një prej figurave më kontradiktore historike. Ndjekësit e tij kishin parë tek Cezari, mbrojtësin e te drejtave të njeriut, kundrejt një oligarkie. ArmiqtëJul eqezari tijishte enje kishinmeqk parëe Cezarin,sokakut.JUli sipo njëashtu demagogka ambicioz, i cili e fitoinejt me force rrugën e tij drejt fuqisë diktatorialerrospia dhe shkatërroi republikënkurva. AiJuli ishte i shkëlqyer në luftë, oratori dhe si drejtues shtetiberllog.
 
[[Skeda:Caesar-Altes-Museum-Berlin.jpg|thumb|533x533px]]
Anonymous user