Dallime mes rishikimeve të "16 janar"

313 bytes added ,  5 vjet më parë
Abdyl Rrustemi
(Abdyl Rrustemi)
{{Muaj 31|dhjetor|janar|shkurt}}
SHTETI I FRANKEVE
 
== Ngjarje ==
ESHTE SHTET TIPIK I FEUDALIZMIT TE HERSHEM DHE I TAKON GRUPIT TE “ MBRETERIVE BARBARE”. SHTRIHEJ NE TERRITORET E FRANCES VERIORE, TE BELGJIKES JUGORE DHE
* [[1547]] - Ivani IV kurorëzohet [[Cari i Rusisë]].
GJERMANIS JUGORE DERI NE ZVICER. NDAHET NE DY PERIUDHA: NE PERIUDHEN E MEROVINGEVE DHE KAROLINGEVE
* [[1556]] - Filipi II kurorëzohet [[Mbreti i Spanjës]].
. BENEFICIUMI
* [[1777]] - [[Vermont]]i shkëputet nga [[New York]].
KA QENE NJE E MIRE TOKESORE E BANUAR ME PRODHUES TE DREJTPERDREJT TE CILEN SUNDIMTARET E ME VON EDHE PRONARET E MEDHENJE UA JEPNIN NJERZVE TE LIRE ME KUSHT QE KETA KUR TE THIRRESHIN TE VIHESHIN TE ARMATOSUR SI KALORES NE SHERBIN USHTARAK. AKTI JURIDIK ME TE CILIN BEHEJ NDRYSHIMI I STATUSIT JURIDIK TE FSHATARIT TE LIRE DHE I CILESIS JURIDIKE TE PRONES SE TIJ QUHEJ
* [[1936]] - Në [[New York]] ekzekutohet me karrige elektrike vrasësi serial [[Albert Fish]].
KOMENDACIO.
* [[1920]] - [[Zeta Phi Beta]] Sorority Inc. u themelua në kampusin e Universitetit të [[Harvard|Harvardit]].
SHTETI FRANKEVE KA QENE
* [[1945]] - [[Adolf Hitler]] kaloi në bunkerin e tij nëntokësor të ashtuquajtur [[Führerbunker]].
MONARKI PATRIMONIALE
* [[1956]] - Presidenti egjitas [[Gamal Abdal Nasser]] pretendon të çlirojë Palestinën nga hebrenjtë.
OSE
* [[1969]] - Studenti çek [[Jan Palach]] [[vetë flijimi|vetëflijohet]] në [[Pragë]], në protestë kundër okupimit sovjetik.
BASHTINORE,
* [[1970]] - [[Buckminster Fuller]] fitoi [[Medaljoni i Artë|Medaljonin e Artë]] nga [[Instituti Amerikan i Arkitekturës]].
ORGANI ME I RENDESISHEM KA QENE
* [[1991]] [[SHBA]] dhe aleatët e saj filluan Luftën e Gjirit, me sulme masive ajrore ndaj objekteve ushtarake dhe industriale në [[Irak]] dhe [[Kuvajt]], në ora 19 pas skadimit të ultimatumit nga [[OKB]]-ja.
MONARKU,
* [[2001]] - Presidenti [[Laurent-Désiré Kabila]] u vra nga një nga truprojat e tij.
PUSHTETI I TE CILIT BAZOHEJ NE
* [[2011]] - [[Ilir Meta]], lideri i partisë [[LSI]], shpallet i pafajshëm nga Gjykata e Lartë për akuzat e korrupsionit aktiv gjatë periudhës kur ishte Zv/kryeministër.
MUNDIUM
 
OSE NE
== Lindje ==
BANUESIN MRETEROR. MONARKU
* [[1844]] - [[Ismail Qemali]], themelues i shtetit të pavarur shqiptar
TE GJITHA FUNKSIONET E TIJ I KRYENTE NDERMJET APARATIT ADMINISTRATIV TE PALLATIT MBRETEROR
* [[1931]] - [[Johannes Rau]], politikan gjerman
. FUNKSIONARET E LARTE
* [[1959]] - [[Sade Adu]], këngëtare nigerio/britanike
TE PALLATIT MBRETEROR ISHIN
* [[1928]] - [[Skënder Xhiku]], agronom shqiptar
REFERENDARIUSI, KOMESET, KONTET
* [[1929]] - [[Jashar Rexhepagiq]], shkrimtar shqiptar
SI DHE POZITEN ME TE MIRE E KISHTE
* [[1961]] - [[Hajrudin Hari Vareshanovic]], kantautor boshnjak i muzikës argëtuese
MAJORDOMI.
* [[1962]] - [[Paul Webb]], muzikant anglez ([[Talk Talk]], [[.O.rang]])
ORGANI TJETER I RENDESISHEM KA QENE
* [[1963]] - [[James May]], gazetar dhe prezantues anglez
KUVENDI POPULLOR.
* [[1974]] - [[Kate Moss]], Supermodele dhe stiliste Angleze
ORGANET TJERA TE RENDESISHME KANE QENE: KUVENDI I PALLATIT MBRETEROR, KUVENDI MAGNATEVE DHE KUVENDI KISHTAR.
* [[1980]] - [[Seydou Keita]], futbollist nga Mali
ORGANIZIMI I PUSHTETIT VENDORE
 
KU U RUAJT ORGANIZIMI I ADMINISTRATES VENDORE ROMAKE QUHEJ
== Vdekje ==
CIVITATES
* [[1962]] - [[Ivan Meštrović|Ivan Meshtroviq]], skulptor dhe arkitekt kroat.
NE KRYE ME
 
KOMESIN,
== Festa dhe përvjetore ==
NDERSA NE ATO PJESE TE ADMINISTRATES FRENGE NJESIA THEMELORE ISHTE
 
PAGUSI
 
NE KRYE ME
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
KONTIN.
<!--interwiki-->
KETO NJESI ME VONE U QUAJTEN
 
KONTEA. KONTET
[[Kategoria:Janar]]
NDAHESHIN NE CENTENE NE KRYE ME
TUNGININ
OSE
CENTENARIUSIN
.
DUKATAT
ISHIN NJESI ME TE MEDHA SESA KONTET NE KRYE ME
DUKEN
.
MARKAT OSE MARKONTET
PERBEHESHIN NGA DISA PAGUSE DHE FORMOHESHIN NE VISET KUFITARE. E DREJTA NE SHTETIN E FRANKEVE NUK ISHTE UNIKE POR ISHTE NJE KONGLOMERAT I SISTEMEVE JURIDIKE
. LIGJET E PARA
TE PERSHKRUARA DHE TE
KODIFIKUARA ME NORMA ZAKONORE ISHIN TE NJOHURA SI “
LEX BARBARORUM
”.
NDER LIGJET E TJERA BARBARE ISHIN TE NJOHURA:
LIGJI I SALIKEVE, I RIPUAREVE, I BURGUNDEVE
.
LIGJET ROMAKE
TE BARBAREVE ISHIN:
LEX ROMANA BARBARORUM DHE LEX ROMANA WISIGOTHORUM
.
E DREJTA SENDORE
ISHTE E ZHVILLUAR DHE INSTITUTI ME I RENDESISHEM I SAJ KA QENE E
DREJTA E PRONSISE MBI TOKEN.
FORMA ME E RENDESISHME E PRONSISE ISHTE:
PRONESIA E PJESTUESHME FEUDALE.
E DREJTA FRENKE E DETYRIMEVE KA QENE E NGARKUAR ME SIMBOLIK DHE FORMALIZEM.
E DREJTA PENALE
NE SHTETIN E FRANKEVE KARAKTERIZOHEJ ME NJE VARGE RELIKTESH SIQ JANE:
VETEGJYKIMI, HAKMARRJA, SISTEMI I KOMPOZICIONIT, PERGJEGJSIA KOLEKTIVE
ETJ