Ndryshimi mes inspektimeve të "Deti i Vdekur"

366 bytes added ,  5 vjet më parë
Thjeshte kam shtuar historine
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Thjeshte kam shtuar historine)
 
Për shkak të kripesise uji i Detit të Vdekur është shumë i shërueshëm. Pas daljes nga uji trupi mbetet i mbuluar me një shtresë të trashë të kripës, e cila me kalimin e kohës vepron në lëkurë. Në fund të detit është edhe shtresa e baltës më të cilën njerzit bëjnë lyerjen e trupit për shëndet më të mirë.Me qene se ky det ka shume kripe qfare do lloj peshe te kete nje njeri ai qendron mbi ate lloj uji.
 
'''Historia'''
 
Profeti Lut a.s ftonte njerzit e popullit te tij ne fene e vertete.Ata benin imoralitete vidhnin dhe ishin te humbur.Pasi Allahu e pa se ata nuk po e degjonin Lutin Ai dergoi denimin mbi ate popull.Xhibrili e ktheu qytetin permbys dhe keshtu aty u krijua nje det me emrin deti i vdekur.Nderkohe Luti a.s ishte larg qytetit me urdherin e Allahut.
 
{{gjeo-cung}}
Anonymous user