Ferdinand Tönnies: Dallime mes rishikimesh

informacione shtese
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q21163 (translate me)
informacione shtese
Rreshti 1:
[[Skeda:Ferdinand_Toennies_Bueste_Husum-Ausschnitt.jpg|thumb|right|Ferdinand Tönnies]]
'''Ferdinand Tönnies''' lindi më [[1855]] në [[Oldenswort]] dhe vdiq më [[1936]] ne [[Kiel]], [[Gjermani]], ishte një [[sociologjia|sociolog]] dhe [[filozofia|filozof]] gjerman. Njihet sidomos per kontributin e tij ne teorine sociologjike. Tonnies bashkëthemeloi ''Shoqerine Gjermane te Sociologjisë'', president i se ciles ishte prej vitit 1909 deri ne 1933. I konsideruar si ''sociologu i pare i vertetë gjerman'', ai botoi me shum ë se 900 punime ne fushat e sociologjisë dhe filozofisë.
== Lidhje të jashtme ==