Ndryshimi mes inspektimeve të "Çamëria"

12 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Hart e Çamëris.jpg|thumb|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria''' quheteshte krahina me pjesa jugore e [[Epiri]]t. Ky emërtim është i lidhur pikërisht me çamët, popullsia autoktone dhe cilët përbëninpërbënte shumicën e Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në Gjirin e [[Preveza|Prevezës]].
 
== Historia ==