Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhorxh Uashington"

v (→‎Lidhje të jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|bg}} (3) using AWB (10903))
[[Skeda:Gwash map01.jpg|thumb|left|Nga George Washington hartë e krijuar të një sheshi në [[Ohio River]], [[Ohio]], [[1754]] ]]
 
Nga prejardhja Washingtoni ishte pjesë e ekonomikës dhe elitës kulturore te pronarëve të plantacioneve që kanë mbajtur skellvër në [[Shtetet Federale të Amerikës|shtetin]] [[Virginia]]. PrindëritBabai ei tijGeorge Washingtonit, Augustine Washington ([[1693]] deri [[1743]]), dheishte anglez, ndersa per nenen, Mary Ball ([[1708]] deri [[1789|1789),]])<nowiki/>nuk ishinka informacione te dysakta meper prejardhje anglezeprejardhjen. Në moshen njëmbëdhjetë vjeçare George humbi atin e tij dhe u rrit me gjysmë-vellain e tij Lawrence.
 
Deri në moshën pesëmbëdhjetë vjeçare Washingtoni vizitoi shkollën në Williamsburg, ku ai pati një shkollim të thjeshtë dhe ku ishte shumë aktiv në matematikë. Pas [[1749]] ishte ai së pari si gjeometër aktiv në luginën të Shenandoah.
Anonymous user