Ndryshimi mes inspektimeve të "Henry Cavendish"

4.650 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 54 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q131733 (translate me))
{{Infobox scientist
[[Skeda:Cavendish-portrait.jpg|thumb|Henry Cavendish]]
|name = Henry Cavendish
'''Henry Cavendish''' lindi më [[10 tetor]] 1731 në [[Nizza]], [[Angli]] dhe vdiq më [[24 shkurt]] 1810 në [[Londër]]. Ishte shkencëtar anglez. Tek zbulimet e tija më të rrëndësishme është e ajo se, ai erdhi në përfundim se [[uji]] nuk ishte element dhe se [[hidrogjen]]i në ujë - digjet.
|image = Cavendish Henry signature.jpg
|image_size = 200px
|caption = Henry Cavendish
|birth_date = {{birth date|df=yes|1731|10|10}}
|birth_place = [[Nice]], [[Kingdom of Sardinia]]
|death_date = {{death date and age|df=yes|1810|02|24|1731|10|10}}
|death_place = [[London]], [[England]]
|residence =
|citizenship =
|nationality = Britanez
|ethnicity =
|field = [[Kimi]], [[Fizikë]]
|work_institutions =
|alma_mater = [[University of Cambridge]]
|doctoral_advisor =
|doctoral_students =
|known_for = Zbulues i [[Hidrogjeni]]t <br /> matja e densitetit të Tokës
|author_abbrev_bot =
|author_abbrev_zoo =
|influences =
|influenced =
|prizes =
|footnotes =
|signature =
}}
 
'''Henry Cavendish''' [[Fellow of the Royal Society|FRS]] (10 Tetor 1731 – 24 Shkurt 1810) ishte filozof [[United Kingdom|britanez]], [[shkenctar]], dhe një kimist dhe fizikan i rëndësishëm teorik dhe eksperimantal. Kevendishi njihet për zbulimin e [[Hidrogjeni|hidrogjenit]] ose si e quajti ai "ajrit të ndezshëm shpejt".<ref name=pt>{{cite journal|author = Cavendish, Henry|title = Three Papers Containing Experiments on Factitious Air, by the Hon. Henry Cavendish|journal = Philosophical Transactions|year = 1766|volume = 56|pages = 141–184|url = https://books.google.com/?id=ygqYnSR3oe0C&printsec=frontcover&dq=the+scientific+papers+cavendish#PPA77,M1| accessdate=6 November 2007 |doi = 10.1098/rstl.1766.0019|publisher = The University Press}}</ref> Ai përshkruan densitetin e këtij ajri, i cili formon ujin në oksidim, në një letër të vitit 1766 "On Factitious Airs". [[Antoine Lavoisier]] e riprodhoi më vonë eksperimentin e Kevendishit dhe ai dha elementit emrin e tij.
{{kimi-cung}}
 
{{fizi-cung}}
Si një njeri i turpshëm (thuhet se ka qenë me autizëm),<ref>Silberman, Steve, ''NeuroTribes: The Legacy of Autism and the Future of Neurodiversity'', [https://books.google.co.uk/books?id=gtVjCgAAQBAJ&pg=PA38 pp. 38-39], Allen & Unwin, 2015 ISBN 176011362X.</ref> Kevendishi njihet për saktësi dhe precizitet në hulumtimet e tij në kompozimin e ajrit atmosferik, vetitë e gazrave të ndryshëm, sintezën e ujit, ligjin kryesor mbi atraksionin dhe riplusionin elektrik, një teori mekanike të nxehtësisë, dhe llogaritjet e densitetit (dhe kështu edhe të masës) së [[Toka|Tokës]]. Eksperimenti i tij për matjen e densitetit të Tokës njihet si [[Eksperimenti i Kevendishit]].
 
==Biografia==
 
===Jeta e hershme===
 
===Hulumtimet kimike===
===Densiteti i Tokës===
{{Main|Eksperimenti i Kevendishit}}
===Hulumtimet elektrike===
===Vdekja===
==Personaliteti dhe trashëgimia==
==Shkrime të zgjedhura==
* {{cite book|author = Cavendish, Henry|title = Scientific Papers|volume = 1|year = 1921|publisher = Cambridge University Press|location = Cambridge|url = https://archive.org/details/scientificpapers01caveuoft }}-edited by James Clerk Maxwell and revised by Joseph Larmor
* {{cite book|author = Cavendish, Henry|title = Scientific Papers|volume = 2|year = 1921|publisher = Cambridge University Press|location = Cambridge|url = https://archive.org/details/scientificpaper00cavegoog }}–edited by James Clerk Maxwell and revised by Joseph Larmor
* {{cite book|author = Cavendish, Henry|title = The Electrical Researches of the Honourable Henry Cavendish|year = 1879|publisher = Cambridge University Press|location = Cambridge|url = https://books.google.com/?id=3gYJAAAAIAAJ&pg=PR24&dq=cavendish+henry#PPR3,M1}}–edited by James Clerk Maxwell
==Shënime dhe referenca==
{{Reflist|30em}}
 
==Për më tepër==
* ''Cavendish'', Christa Jungnickel and Russell McCormmach, American Philosophical Society, 1996, ISBN 0-87169-220-1, 414 pp.
* ''Cavendish: The Experimental Life'', Christa Jungnickel and Russell McCormmach, Bucknell University Press, 1999, ISBN 0-8387-5445-7, 814 pp.
 
==Lidhje të jashtme==
{{wikiquote}}
 
* {{Cite EB1911|wstitle=Cavendish, Henry}}
* [https://books.google.com/books?id=_q03AAAAMAAJ&pg=PA1&dq=cavendish+henry#PPR3,M1 The Life of the Honourable Henry Cavendish] by George Wilson, London, 1851.
* [https://books.google.com/books?id=-uEKAAAAIAAJ&pg=PA1&dq=cavendish+henry Experiments on Air] by Henry Cavendish, Edinburgh: William F. Clay (1893) – Alembic Club reprint number 3.
* [https://books.google.com/books?id=dg0RAAAAIAAJ&pg=PA45 "The Mean Density of the Earth"] by J. H. Poynting, London: Charles Griffin and Company (1894).
* [https://books.google.com/books?id=O58mAAAAMAAJ&pg=PA9&dq=cavendish+henry&as_brr=1#PPP7,M1 The Laws of Gravitation: Memoirs by Newton, Bouguer and Cavendish], edited and translated by A. Stanley MacKenzie, New York: American Book Company (1900).
* {{cite web|last=Bowley|first=Roger|title=The Cavendish Experiment|url=http://www.sixtysymbols.com/videos/cavendish.htm|work=Sixty Symbols|publisher=[[Brady Haran]] for the [[University of Nottingham]]}}
 
[[Kategoria:Fizikanë anglezë]]
[[Kategoria:Lindje 1731]]
[[Kategoria:Vdekje 1810]]
 
{{kimi-cung}}
{{fizi-cung}}