Ndryshimi mes inspektimeve të "Milaim Pelivani"

14 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
Bot: Replacements: fix URL prefix
v (Bot: Replacements: fix URL prefix)
|Nacion = [[Shqiptar]]
|}}
'''Milaim Pelivani''' lindi më [[1903]] në [[Çegrani|Çegran]] të [[Gostivar|Gostivar]]it, [[Perandoria Osmane]] (sot [[Republika e Maqedonisë]]), Milaim Pelivani është regjistruar në memorjen historike, si një ndër sportistët e parë shqiptarë <ref>[http://http://www.edirne.bel.tr/s/baspehlivanlar-16.html/ Gostivarli Mülayim Pehlivan]</ref>. Në vitin 1931 me rastin e fitores si kampion botëror në lojërat olimpike në [[Çikago]] ngriti [[Flamuri i Shqipërisë|flamurin shqiptar]], flamurin kuq e zi me shqiponjën dy-krenare. Prandaj edhe mbeti figurë e çelikosure që e njeh historia edhe për guximin që kishte në rrugën e kauzës dhe kombit.
== Jeta ==
[[Mustafa Qemal Atatürk|Kemal Ataturku]] i ndalojë që Milaimi te merret me mundje, nga që e turpëroi Turqinë, sipas gjykimit të Ataturkut, pasi Milaimi si kampion i Lojërave Olimpike të vitit 1931, ishte pjesë e ekipit të Turqisë dhe në momentin e marrjes së medaljes kërkoi që të ngrihet flamuri kombëtar dhe të këndohet himni i Shqipërisë.
* [http://www.edirne.bel.tr/s/baspehlivanlar-16.html/ Mülayim Pehlivan]
== Burimet ==
<ref>[http://http://www.edirne.bel.tr/s/baspehlivanlar-16.html/ Gostivarli Mülayim Pehlivan]</ref>.
{{reflist}}
[[Kategoria:Lindje 1903]]