Ndryshimi mes inspektimeve të "Mestikët"

61 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[Skeda:SaoTomePrincipe.FradiqueMenezes.01.jpg|right|250px|Kryetari i Sh. Toma dhe Princip, Fradique de Menezes është mestik]]
Mestikët (gjuha spa. "mestizo") pasardhësit e maerikanëve vendas(Indianëve) dhe të bardhëve (më së shpeshti Portugalëve dhe Spanjolëve). Fjala "mestik" na kujton fjalën latine "mixticius", që ka kuptimin e "përzierje".
 
Kryesisht jetojnë në Amerikën Latine, gjithsejt janë afro 125 milion , dhe falasin gjuhën spanjole dhe portugeze. Kryesisht janë katolik dhe një pjesë e vogël e tyre janë protestant.
 
 
 
Në Paraguaj 95% e banorëve janë mestik, nëSalvador dhe Honduras 90%, ndërsa në Meksikë, Nikaragua, Panama, Ekvador, Guatemalë, Kolumbi, Kil rreth 60%.
 
==Shih==
*[[Mulatët]]
*[[Kategoria:Amerikë]]
 
{{Rracat e përziera në kolonitë Spanjolle dhe Portugeze}}
[[hr:Mestici]]
Anonymous user