Ndryshimi mes inspektimeve të "Mestikët"

100 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:SaoTomePrincipe.FradiqueMenezes.01.jpg|right|250px|Kryetari i Sh. Toma dhe Princip, Fradique de Menezes është mestik]]
Mestikët (gjuha spa. "mestizo") pasardhësit e maerikanëveamerikanëve vendas (Indianëvelëkurëkuqve) dhe të bardhëve (më së shpeshti Portugalëve dhe Spanjolëve). Fjala "mestik" na kujton fjalën latine "mixticius", që ka kuptimin e "përzierje".
 
Kryesisht jetojnë në Amerikën Latine, gjithsejtgjithsej janë afro 125 milion , dhe falasinflasin gjuhën spanjole dhe portugeze. Kryesisht janë katolikkatolikë dhe një pjesë e vogël e tyre janë protestantprotestantë.
 
Në Paraguaj 95% e banorëve janë mestik, nëSalvador dhe Honduras 90%, ndërsaMeksikë, Nikaragua, Panama, Ekvador, Guatemalë, Kolumbi, Kil rreth 60%.
 
==Shih==
*[[Mulatët|Muatët]]
*[[Kategoria:Amerikë]]