Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

10 bytes added ,  5 vjet më parë
→‎Jetëshkrimi: Fixed typo
(→‎Jetëshkrimi: Fixed typo)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
 
==Jetëshkrimi==
Kodra lindi në [[Ishmi|Ishëm]] më 22 prill të vitit 1918. Jeta e tij në [[Tirana|Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Roma|Romë]]. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], [[Beograd]], [[New York|Nju Jork]], krijon krahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si [[Pikaso]], [[Marc Chagall]], [[Henry Matisse]], [[Lucio Fontana]], [[Renato Guttuso]], me poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga [[Eugenio Montale]] dhe [[Vittorio Sereni]], nga [[Bertoni]] tek [[Bruno Munari]], dhe [[Giuseppe Marotta]].
 
[[File:Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm.jpg|thumb|Varri i Ibrahim Kodrës, në [[Komuna Ishëm|Ishëm]], Durrës, Shqipëri]]