Dallime mes rishikimeve të "Guinea"

56 bytes added ,  5 vjet më parë
Shtova nje foto dhe gjithashtu disa data te rendesishme.Shpresoj t'ju kene hyre ne pune pasi ashtu si ju dhe te tjeret na ndihmojne me inf.te ndryshme,ashtu duam edhe ne t'i ndihmojme te tjeret
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q1006)
(Shtova nje foto dhe gjithashtu disa data te rendesishme.Shpresoj t'ju kene hyre ne pune pasi ashtu si ju dhe te tjeret na ndihmojne me inf.te ndryshme,ashtu duam edhe ne t'i ndihmojme te tjeret)
[[Skeda:Guinea bissau flag 300.png|thumb]]
{{KUTIAGuinea}}
 
'''Guinea''' është republikë që ndodhet në pjesën perëndimore të [[Afrika|Afrikës]] dhe në perëndim të vendit ka dalje në [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]]. Sipërfaqja e Guinesë është e kufizuar në veri nga [[Senegali]], në veri-lindje nga [[Mali]], në jug-lindje nga [[Kote d'Ivoire|Kote de Ivori]], në jug nga [[Liberia]] e [[Siera Leone]], në perëndim vije bregdeti deri në veri ku gjendet kufiri me [[Guinea Bisau|Guinenë Bisau]].
 
Shpalli pavaresine ne 1958.
== Historia ==
: '''''Artikulli kryesor [[Historia e Guinesë]]'''''
Anonymous user