Dallime mes rishikimeve të "Guinea"

13 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shtova nje foto dhe gjithashtu disa data te rendesishme.Shpresoj t'ju kene hyre ne pune pasi ashtu si ju dhe te tjeret na ndihmojne me inf.te ndryshme,ashtu duam edhe ne t'i ndihmojme te tjeret)
'''Guinea''' është republikë që ndodhet në pjesën perëndimore të [[Afrika|Afrikës]] dhe në perëndim të vendit ka dalje në [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]]. Sipërfaqja e Guinesë është e kufizuar në veri nga [[Senegali]], në veri-lindje nga [[Mali]], në jug-lindje nga [[Kote d'Ivoire|Kote de Ivori]], në jug nga [[Liberia]] e [[Siera Leone]], në perëndim vije bregdeti deri në veri ku gjendet kufiri me [[Guinea Bisau|Guinenë Bisau]].
 
Shpalli pavaresinepavarësinë ne 1958.
== Historia ==
: '''''Artikulli kryesor [[Historia e Guinesë]]'''''
Me nismat e [[Séko Touré|Seko Toureut]], i cili që nga viti 1957 ishte ministër i presidentit të Guinesë Franceze, popullsia e refuzonte bashkimin në Shoqërinë Franceze. Më 2 tetor 1958, nën bllokadën e ndihmave franceze, Guinea shpallë pa varësin të cilën më pastaj e pranon edhe Franca. Në shtetin e ri, më 1961 u shpall republika dhe populli për president të saj zgjodhi Seko Touren i cili u rizgjodh më 1968 dhe më 1974.
 
Pas fazës së parë në politikën e brendshme përcolli vijën e revolucionit socialist ndërsa në politikën e jashtme bënte përpjekje për një të ashtuquajtur ''politik e brokadës së lirë'' për të cilën gjeti mbështetje nga presidentët e shtete fqinje si ''K. Nkrumah'' (Gana), M. ''Kejta'' (Mali), si dhe nga shtetet e bllokut lindorë. MardhënjetMarrëdhëniet e Guinesë me Francën dhe shtetet perëndimore kanë qenë më lëkundje të mëdha. Në politiken e kontinentit Guineja, sidomos pas themelimit të OAU-së më 1963, ka mbështetur lëvizjet për liri të zezakëve afrikan në anët e zaptuara portugeze. Kjo mbështetje është vërejtur me të madhe në Guinenë Portugeze ([[Guineja Bizare]]).
 
Frika nga ''betimet për komplote'' kanë shkaktuar që të ashpërsohet sundimi dhe të merr formën e diktaturës. Më 1970 nga ana e mërgimtarëve të Guinesë u ndërmor një puç i cili dështojë ndërsa më 1972 Sekou Toreu si president thirri ministrin e presidentit.
 
== Politika ==
: '''''Artikulli kryesor [[Sistemi shtetrorshtetëror në Guine|Sistemi shtetrorshtetëror]]'''''
Sipas kushtetutës të vitit 1958 dhe përmirësimeve në vitin 1963, pushteti qëndron në duar të popullit i cili e zbaton atë në kuvendin kombëtar. Anëtarët e parlamentit (1974: 150 an.) zgjidhen nga ''Këshilli Kombëtar i Revolucionit'' prej një liste të përpiluar nga ''Parti Démocratique de Guinée (PDG)''. Pushteti ekzekutiv është në duar të presidentit i cili e thërret kabinetit e tij. Kuvendi Kombëtar po thuaj se nuk e kufizon aspak të drejtën ekzekutive të presidentit.
 
[[Klima]] në Guine në përgjithësi është e nxehtë dhe lagësht. Sezoni i reshjeve fillon në korrik dhe përfundon në nëntor ndërsa sezoni i thatësisë mbanë nga dhjetori deri në maj.
 
[[Relievi]] i Guinesë në përgjithësi është teren i rrafshët bregdetar që në bredibrendi të vendit merr formën e malore. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,752 metrave në majën e malit "Nimba" ([[Gjuha angleze|ang.:]]Mont Nimba), në jug, afër trekëndshittrekëndëshit kufitar Bregu i Fildishtë-Liberi-Guine.
 
== Ekonomia ==