Dallime mes rishikimeve të "Koha Universale"

No change in size ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
'''Koha Universale''' është kohë standarte e bazuar ne rrotullimin e tokës. Është një vazhdim modern i Greenwich Mean Time (GMT), i.s., koha mesatare diellore në KPrimePrime Meridian në Greenwich. Në fakt, shprehja "Koha Universal" është e paqartë (kur saktësi më të mirë në disa sekonda është e nevojshme), pasi ka disa versione të saj, më i zakonshëm që përdoret është Coordinated Universal Time (UTC) dhe UT1 (shih më poshtë). {{sfn|Guinot|2011|p=S181}}Të gjitha këto versione të UT, përveç UTC, janë të bazuara në rotacionin e Tokës në lidhje me objekte të largëta qiellore (yjet dhe kuazarët), por me një faktor shkallë dhe rregullime të tjera për t'i bërë ato më afër kohës diellore. UTC është e bazuar në International Atomic Time, me sekonda të shtuar për ta mbajtur atë brenda 0.9 sekondë në UT1.
 
==Koha Universale dhe koha standarde==