Dallime mes rishikimeve të "Gruri i zakonshëm"

No change in size ,  5 vjet më parë
Shtova nje presje
v (Bot: Migrating 32 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q161098 (translate me))
(Shtova nje presje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Wheat in sack.jpg|thumb|250px|[[Thesi]] me kokrra gruri.]]
'''Gruri''' është bimë njëvjeçare trikotiledone që bën pjesë në grupin e drithërave, fruti i tij shërben si ushqim. Për herë të parë është kultivuar në Kinë rreth vitit 2700 p.e.s.
Sot perveç qe perdoret si ushqim për njerëzit dhe kafshët ,gruri perdoret edhe per prodhimin e etanolit. Gruri eshte bime e cila mbillet gjate vjeshtes dhe veren e ardhshme jep frytet.Kercelli eshte i ndare ne nyje dhe ndernyje dhe ne brendi i zbrazet.Gjethet jane te gjata me nervure paralele.Lulesa eshte kalli i perbere.Fara e grurit permban shume albumine.Gruri paraqet ushqimin kryesor te njeriut.Nga farat e grurit pergatitet mielli, ndersa kercelli i thate (kashta) perdoret per ushqimin e kafsheve shtepiake.Sot ekzistojne me qindra sorta te grurit qe pershtaten kushteve te ndryshme dhe menyrave te kultivimit .
3

edits