Dallime mes rishikimeve të "Llamba e minatorit"

v
U kthyen ndryshimet e 80.90.88.10 (diskutimet) në versionin e fundit nga Roboti Tung.
v (U kthyen ndryshimet e 80.90.88.10 (diskutimet) në versionin e fundit nga Roboti Tung.)
 
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
''[[Llamba]] e [[minatori]]t'' është llambë që me vete bartin minatorët. Zhvillimi i saj u bë nga pisha e dorës deri tek llamba me vajgur (feneri). Nga llamba me lëndë djegëse të gazit ''acitelenit'' (C<sub>2</sub>H<sub>2</sub>), prej karbon kalkut (CaC<sub>2</sub>) dhe krijonte ujë në llambë. Pastaj hynë në përdorim llambat me benzinë të cilat u zëvendësuan me llambat elektrike të furnizuara me energjinë që vinte nga një bateri akumuluese.
asjadhaskhfkudhyfsdukuagfteugfy7yutwegjygfewjgferjy
 
{{cung}}