Ndryshimi mes inspektimeve të "3 Doors Down"

4.318 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "3 Doors Down")
 
{{Infobox muzikant
| emri = 3 Doors Down
| foto = [[File:3 Doors Down live @ Laredo Energy Arena in Laredo, Texas.JPG|thumb|]]
| titulli = <small>3 Doors Down live në Laredo, Texas</small>
| vite aktiv = {{M|1996}} - prezent
| prejardhja = {{flagicon|USA}} [[Escatawpa, Mississippi]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara]]
| instrumenti =
| zhanri =
*[[Post-grunge]]<ref>{{cite web
| url = http://www.laweekly.com/music/the-10-worst-post-grunge-bands-4169278
| title = The 10 Worst Post-Grunge Bands
| work = [[LA Weekly]]
| date = August 23, 2013
| accessdate = July 1, 2015
| author = Steininger, Adam
}}</ref><ref name="allmusic-bio">{{cite web
| url = http://www.allmusic.com/artist/3-doors-down-mn0000923323/biography
| title = 3 Doors Down
| work = [[AllMusic]]
| accessdate = July 1, 2015
| author = Proefrock, Stacia
}}</ref>
*[[hard rock]]<ref name="allmusic-bio"/>
*[[alternative rock]]<ref>{{cite web
|url = http://www.usatoday.com/story/life/music/2013/07/19/3-doors-down-to-play-us-scouts-jamboree/2569377/
| title = 3 Doors Down to play U.S. Scouts Jamboree
| work = [[USA Today]]
| date = July 19, 2013
| accessdate = July 1, 2015
| author = Ryan, Patrick
}}</ref>
| label =
*[[Republic Records|Republic]]
*[[Universal Republic Records|Universal Republic]]
 
}}
 
'''3 Doors Down''' është një bend [[rock]]<nowiki/>u amerikan nga Escatawpa, Mississippi, që u formua në vitin 1996. Grupi fillimisht përbëhej nga Brad Arnold (vokal/bateri), Todd Harrell (bas kitarë) dhe Mat Roberts (kitarë). Atyre shpejt iu bashkua kitaristi Chris Henderson, dhe më vonë edhe bateristi Richard Liles, i cili ka luajtur për grupin e tyre gjatë udhëtimit duke mbështetur albumin e tyre të parë. Daniel Adair ka luajtur bateri në turne nga 2002-2005. Ky konfigurim ka dhënë afro 1,000 shfaqje në të gjithë botën pas publikimit të tyre jashtëzakonisht të suksesshëm të albumit ''Away from the Sun''. Në vitin 2005, kur Adair ishte punësuar me kohë të plotë nga [[Nickelback]], Greg Upchurch (Puddle of Mudd) u bashkua për të luajtur bateri me kohë të plotë. Në vitin 2012, kitaristi origjinal Mat Roberts u largua për shkak të problemeve shëndetësore. Chet Roberts, i cili ishte më parë kitara teknolongjike e Chris Henderson-it, zuri vend. Në vitin 2013, Harrell u nxorr nga grupi pasi u ngarkua me vrasje me automjet. Basisti Justin Biltonen e zëvendësoi atë.<ref name="ug"><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://www.ultimate-guitar.com/news/upcoming_releases/new_3_doors_down_material_coming_in_2014_guitarist_chris_henderson_confirms.html "New 3 Doors Down Material Coming in 2014, Guitarist Chris Henderson Confirms"]. </cite></ref>
 
 
Performancat e kaluara përfshijnë Lynyrd Skynyrd, Shinedown, [[Alter Bridge|Alter Brige]], Staind, Hinder, Switchfoot, Tracy Lawrence, Sara Evans, dhe të të tjerëve. Gjëra të kaluara nga ankandi përfshijnë një kitarë të Pol Stanley me të cilën u luajt [[Kiss|PUTHJA (KISS)]] e Turneut Lamtumirës, për një total prej katër motoçikletave Roger Bourget, qasje të suitës garuese Dale Jr., NASCAR artwork nga Brad Daley, dhe shumë kitara të nënshkruar dhe relike sporteve.<ref><cite class="citation web" contenteditable="false">[//web.archive.org/web/20101106030101/http://www.3doorsdown.com/profiles/blogs/the-better-life-foundation-7th "The Better Life Foundation"]. </cite></ref>
 
==Anëtarët e grupit==
{{col-begin}}
{{col-2}}
;Anëtarët aktual
*Brad Arnold — [[vokal]] <small>(1996–present)</small>, bateri <small>(1996–2000)</small>
*Chris Henderson — [[kitara ritimike]], vokal i dytë <small>(1998–present)</small>
*Greg Upchurch — bateri, perkusion <small>(2005–present)</small>
*Chet Roberts — kitara udhëheqëse, vokal i dytë <small>(2012–present)</small>
*Justin Biltonen — kitara bass <small>(2013–present)</small>
;Anëtarët formues
*Todd Harrell — kitara bas <small>(1996–2013)</small>
*Matt Roberts — kitara udhëheqëse, vokali i dytë <small>(1996–2012)</small>
*Richard Liles — bateri, perkusion<small>(2000–2001)</small>
*[[Daniel Adair]] — bateri, perkusion, vokal i dytë<small>(2002–2005)</small>
{{col-2}}
;Anëtarët pjesor
*[[Josh Freese]] — bateri dhe perkusion në ''Away From the Sun''
*[[Rick Hopkins]] — hammond në ''Away From the Sun''
*{{col-end}}
 
;Timeline
{{#tag:timeline|
ImageSize = width:800 height:auto barincrement:20
PlotArea = left:100 bottom:60 top:0 right:20
Alignbars = justify
DateFormat = dd/mm/yyyy
Period = from:05/02/1996 till:{{#time:d/m/Y}}
TimeAxis = orientation:horizontal format:yyyy
 
Colors =
id:Lvocals value:red legend:Lead_vocal
id:LGuitar value:teal legend:Lead_guitar
id:RGuitar value:green legend:Rhythm_guitar
id:bass value:blue legend:Bass
id:drums value:orange legend:Drums
id:studio value:black legend:Studio_albums
 
Legend = orientation:horizontal position:bottom
 
ScaleMajor = increment:2 start:1997
ScaleMinor = increment:1 start:1997
 
BarData =
bar:Brad text:"Brad Arnold"
bar:Matt text:"Matt Roberts"
bar:Chris text:"Chris Henderson"
bar:Chet text:" Chet Roberts "
bar:Todd text:"Todd Harrell"
bar:Justin text:"Justin Biltonen"
bar:Richard text:"Richard Liles"
bar:Daniel text:"Daniel Adair"
bar:Greg text:"Greg Upchurch"
 
PlotData=
width:11
bar:Brad from:start till:10/02/2000 color:drums width:3
bar:Brad from:start till:10/02/2000 color:Lvocals
bar:Brad from:10/02/2000 till:end color:Lvocals
bar:Todd from:start till:24/05/2013 color:bass
bar:Justin from:24/05/2013 till:end color:bass
bar:Matt from:start till:23/05/2012 color:Lguitar
bar:Chet from:23/05/2012 till:end color:Rguitar
bar:Chet from:23/05/2012 till:end color:lguitar width:3
bar:Chris from:05/02/1998 till:23/05/2012 color:Rguitar
bar:Chris from:23/05/2012 till:end color:Lguitar
bar:Chris from:23/05/2012 till:end color:rguitar width:3
bar:Richard from:02/03/2000 till:22/11/2001 color:drums
bar:Daniel from:02/12/2002 till:15/01/2005 color:drums
bar:Greg from:05/05/2005 till:end color:drums
 
LineData =
layer:back color:studio
at:08/02/2000
at:12/11/2002
at:08/02/2005
at:20/05/2008
at:21/07/2011
#>at:11/03/2016 Uncomment after release date<#
}}
 
== Diskografia ==
* [http://www.thebetterlifefoundation.org The Better Life Foundation]
* [http://www.5lyrics.com/artists/0-9/3_doors_down.html 3 Doors Down lyrics]
 
[[Kategoria:Grupe muzike]] [[Kategoria:Grupe muzike amerikane]]