Ndryshimi mes inspektimeve të "3 Doors Down"

64 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''3 Doors Down''' është një bend [[rock]]<nowiki/>u amerikan nga Escatawpa, [[Mississippi]], që u formua në vitin 1996. Grupi fillimisht përbëhej nga '''Brad Arnold''' (vokal/bateri), '''Todd Harrell''' (bas kitarë) dhe '''Mat Roberts''' (kitarë). Atyre shpejt iu bashkua kitaristi '''Chris Henderson''', dhe më vonë edhe bateristi '''Richard Liles''', i cili ka luajtur për grupin e tyre gjatë udhëtimit duke mbështetur albumin e tyre të parë. '''Daniel Adair''' ka luajtur bateri në turne nga 2002-2005. Ky konfigurim ka dhënë afro 1,000 shfaqje në të gjithë botën pas publikimit të tyre jashtëzakonisht të suksesshëm të albumit ''Away from the Sun''. Në vitin 2005, kur Adair ishte punësuar me kohë të plotë nga [[Nickelback]], '''Greg Upchurch''' (Puddle of Mudd) u bashkua për të luajtur bateri me kohë të plotë. Në vitin 2012, kitaristi origjinal Mat Roberts u largua për shkak të problemeve shëndetësore. Chet Roberts, i cili ishte më parë kitara teknolongjike e Chris Henderson-it, zuri vend. Në vitin 2013, Harrell u nxorr nga grupi pasi u ngarkua me vrasje me automjet. Basisti Justin Biltonen e zëvendësoi atë.<ref name="ug"><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://www.ultimate-guitar.com/news/upcoming_releases/new_3_doors_down_material_coming_in_2014_guitarist_chris_henderson_confirms.html "New 3 Doors Down Material Coming in 2014, Guitarist Chris Henderson Confirms"]. </cite></ref>
 
Grupi u rrit në famë ndërkombëtare me singëllin e parë, "''Kryptonite"'', e cila shënohet në top treshe në tabelën ''Billboard'' Hot 100. Grupi pastaj e nënshkrua në [[Republic Records]] dhe lansoi albumin e tyre debutues,'' The Better Life'', në vitin 2000. Albumi ishte në 11 albumet më të shitura të vitit dhe është çertifikuar 6x platinum në [[Shtetet e Bashkuara]]. Albumi i dytë i tyre, ''Away from the Sun'', (2002), ka vazhduar t'i sjell bendit sukses; ajo debutoi në Nr.&#x20;8 në tabelën ''Billboard'' 200, shkoi multi-platinum në Shtetet e Bashkuara, ashtu si paraardhësi i tij, dhe pjelli hitet "''When I'm Gone"'' dhe "''Here Without You"''. Grupi e përcjelli atë me turne të gjera për dy vjet para se të lansohet albumi i tyre i tretë, ''Seventeen Days'', në vitin 2005. Albumi debutoi në Nr.&#x20;1 në tablën Billboard 200 dhe është çertifikuar platinum brenda muajit të parë të lansimit. Albumi i katërt i tyre, i vetë-titulluar, ''3 Doors Down'' (2008), gjithashtu ka debutuar në Nr.&#x20;1 në tabelën Billboard 200. Albumi i pestë i grupit, ''Time of My Life'' (2011) debutoi në Nr.&#x20;3. në lista.
 
Grupi ka ndarë skenën me artistë të tillë si Daughtry, [[Megadeth]], Staind, [[Nickelback]], [[Three Days Grace]], [[Alter Bridge|tAlter Bridge]], Breaking Benjamin, Seether, Shinedown, Hinder, Mentors, [[ZZ Top]], dhe Lynyrd Skynyrd. Që nga fillimi i karrierës së tyre, 3 Doors Down kanë shitur mbi 20 milion albume në mbarë botën.