Ndryshimi mes inspektimeve të "Sulfuri"

264 bytes removed ,  3 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Përdorimi ==
Squfuri elementar përdoret për vullkanizim të gomave dhe për prodhim të barutit, shkrepësave dhe pigmenteve minerale. Në bujqësi përdoret si fungicid, ndërsa në mjekësi për përfitimin e barërave. Përdoret edhe për përfitim industrial të shumë komponimeve të tij, sic janë: dioksidi i squfurit, acidi sulfurik, disulfuri i karbonit,po ashtu sulfuri perdoret edhe per pergaditjen e preparateve ne mjeksi per sherimin e lekures
 
== sulfurin evdonveshukoli
Anonymous user