Ndryshimi mes inspektimeve të "Semiramis Alia"

41 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Semiramis Alia''' lindi në Elbasan në vitin 1925, bashkëshortja e [[Ramiz Alia|Ramiz Alisë]], sekretarit I të Komitetit Qendror që nga viti 1985 deri në vitin 1991 dhe president i Shqipërisë. Ajo ishte vajza e profesorit të njohur [[Aleksandër Xhuvani]]. Semiramis Alia, ndryshe nga shumë gra të ish-udhëheqësve komunistë, nuk u mor me politikë, por punoi si pedagoge në Fakultetin e Shkencave. Bashkëshortja e Ramiz Alisë vdiq në vitin 1986 nga një sëmundje e rëndë.
 
Ramizi dhe Semiramisi u njohën gjatë studimeve në [[Moskë]] dhe ai vazhdimisht ka folur me shumë dobësi për të, duke e përshkruar me shumë dashuri në librin biografik “Jeta"Jeta ime”ime". Nga martesa e Ramizit dhe Semiramisit lindën tre fëmijë. Dy vajza, Zanën, Besën, si dhe një djalë, Arbeni.
 
Ajo vdiq në vitin 1985 nga një sëmundje e rëndë, vit në të cilin ndërroi jetë edhe nëna e Ramiz Alisë.
[http://www.panorama.com.al/aktualitet/protokolli-i-shtetit-nje-ore-ceremoni-per-aline-zbulohet-amaneti Gazeta Panorama]
 
[[kategoria:biografiBiografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Mësues shqiptarë]]
Anonymous user