Ndryshimi mes inspektimeve të "Semiramis Alia"

2 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Semiramis Alia''' lindi në Elbasan në vitin 1925, bashkëshortjabashkëshorte e [[Ramiz Alia|Ramiz Alisë]]. Ajo ishte vajza e profesorit të njohur [[Aleksandër Xhuvani]]. Semiramis Alia, ndryshe nga shumë gra të ish-udhëheqësve komunistë, nuk u mor me politikë, por punoi si pedagoge në Fakultetin e Shkencave. Bashkëshortja e Ramiz Alisë vdiq në vitin 1986 nga një sëmundje e rëndë.
 
Ramizi dhe Semiramisi u njohën gjatë studimeve në [[Moskë]] dhe ai vazhdimisht ka folur me shumë dobësi për të, duke e përshkruar me shumë dashuri në librin biografik "Jeta ime". Nga martesa e Ramizit dhe Semiramisit lindën tre fëmijë. Dy vajza, Zanën, Besën, si dhe një djalë, Arbeni.
Anonymous user