Dallime mes rishikimeve të "Saharaja"

55 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Sahara_satellite_hires.jpg|thumb|Pamje satelitore nga Shkretetira e Saharas]]
'''Sahara''' është [[shkretira]] e dytë për nga madhësia pas [[Antarktiku]]t në botë, me 9 000 000 km2 e cila gjindet në veri të [[Afrika|Afrikës]]. Sipërfaqja e Saharasë është përafërsisht sa 50 shtetet e [[SHBA]]-ve. Emri i Saharës rrjedh nga fjala [[Gjuha arabe|arabe]] (arab. صحراء), që do të thot shkretirë.
Sahara, ashtu çfar është sot ekziston që 3.500 vjet.Gjithashtu ka pak bimë të cilat kanë një sasi të kufizuar uji në të ka nje pidh te madh ne mes te saj e cila thith sperme.
 
= Klima dhe Temperatura =
Anonymous user