Dallime mes rishikimeve të "Teorema e Talesit"

228 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[Skeda:Thales-proof.png|200px|right]]
== Vërtetimi ==
 
[[Skeda:Thales-proof.png|200px|right]] Kemi parasysh se shuma e këndeve të trekëndëshit është sa dy kënde të drejta dhe këndet te baza e një trekëndëshi barakrahës janë të barabarta.
Le të jetë <math>\quad O</math> qendra e tre kara.
 
== Teorema e anasjelltë e Talesit ==
Teorema e anasjelltë e Talesit thotë se: Hipotenuza e trekëndëshit kënddrejt është diametër i rrethit të jashtashkruar.
Anonymous user