Dallime mes rishikimeve të "Sulejman bej Delvina"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{Kutia Politikan
{{Biografia-Box
| Emri Mbiemri = Sulejman Pashë Delvina
|FOTO =Figura [[Figura: = Sulejman Pashë Delvina.JPG|200px]]
| Madhësia e Figurës = 250px
|Emri = Sulejman Pashë
| Detyra = [[Kryeministri i Shqipërisë|Kryeminstër i Shqipërise]]
|Mbiemri = Delvina
| Fillimi i afatit = 30 Janar, 1920
|Emri Alt =
| Mbarimi i afatit = 14 Nëntor, 1920
|Prof = politikan
| Paraardhësi = [[Turhan Pashë Përmeti]]
|DL = [[5 tetor]], [[1871]]
| Pasardhësi = [[Iliaz Bej Vrioni]]
|VL = [[Delvinë]]
| Detyra2 = [[Lista e Ministrave të Jashtëm të Shqipërisë|Ministër i Jashtëm i Shqipërisë]]
|DV = [[1 gusht]], [[1932]]
| Fillimi i afatit2 = 16 Qershor 1924
|VV = [[Vlorë]]
| Mbarimi i afatit2 = 23 Dhjetor, 1924
|Nacion = shqiptar
| Paraardhësi2 = [[Turhan Pashë Përmeti]]
|}}
| Pasardhësi2 = [[Iliaz Bej Vrioni]]
| Detyra3 =
| Fillimi i afatit3 =
| Mbarimi i afatit3 =
| Paraardhësi3 =
| Pasardhësi3 =
| Detyra4 =
| Fillimi i afatit4 =
| Mbarimi i afatit4 =
| Paraardhësi4 =
| Pasardhësi4 =
| Detyra5 =
| Fillimi i afatit5 =
| Mbarimi i afatit5 =
| Paraardhësi5 =
| Pasardhësi5 =
| Datëlindja = 5 Tetor, 1871
| Vendlindja = [[Delvinë]], [[Shqiperi]], tani [[Perandoria Osmane]]
| Datëvdekja = 1 Gusht, 1932
| Vendvdekja = [[Vlorë]], Shqiperi
| Kombësia = Shqiptare
| Profesioni = Politikan,
| Shkolla =
| Grada shkencore =
| Partia =
| Bashkëshortja =
| Bashkëshorti =
| Fëmijë =
| Feja =
| Nënshkrimi =
| Nënshkrimi_madhësia =
| Nënshkrimi_përshkrim =
| Emblema =
| Emblema_madhësia =
| Emblema_përshkrim =
|}}
 
'''Sulejman Pashë Delvina''' (lindi më [[5 tetor]] [[1871]] në [[Delvinë]] dhe vdiq në [[Vlorë]] më 1 gusht 1933), ishte politikan i shquar shqiptar, kryeministër për periudhën 30 janar 1920-14 nëntor 1920 dhe pjesëtar i qeverisë së [[Fan Noli]]t më [[1924]].