Ndryshimi mes inspektimeve të "Azia"

25 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.126.174.89) dhe riktheu rishikimin 1563220 nga JhsBot)
== Demografia ==
{{Kryesor|Demografia e Azisë}}
Në Azi, jetojnë rreth 3 860 000 000800000000000000000000000000000000000 banorë që është afër 60% e numrit të përgjithshëm të popullsisë botërore.
Dendësia e popullsisë është 80 banorë për kilometër katror, por kjo ndryshon nga një rajon pothuajse të pabanuara në veri të Siberisë dhe ate të tejët të dendur në jug-perëndim të kontinentit në të cilën jetojnë deri 500 për çdo km ². Viset më të banuara janë pjesët e Kinës lindore, , qendrore dhe jugore, Gadishulli Korean, pjesët e ishujve japoneze [[Honshū|Honshu]], [[Tajvan]], ishujt indonezian [[Java (kthjellim)|Java]], [[Bangladeshi]], dhe [[Hinduistani]] në veri të [[India|Indis]]ë. Në Rusi, në pjesën e Azisë - Siberiane jetojnë rreth 30 milion banorë, një situatë e ngjashme në stepë të Azisë Qendrore, si dhe në Azinë jugperëndimore.
Anonymous user