Ndryshimi mes inspektimeve të "Azia"

4 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 217.24.246.163 (diskutimet) në versionin e fundit nga Liridon.)
[[Skeda:LocationAsia.png|parapamje|280px|Harta e botës në të cilën me të gjelbërt është Azia.]]
[[Skeda:two-point-equidistant-asia.jpg|parapamje|280px|Azia]]
'''''Azia''''' është kontinenti më i madh dhe me dendësinë më të madhe të popullsisë në Tokë. Ky kontinent mbulon 8,6% të tërë sipërfaqes së tokës, është 4,5 herë më e madhe se [[Evropa]] dhe përbën 60% të popullatës botërore.
Kufijtë e Azisë janë tokësorë dhe detarë. Në Veri ka dalje në Oqeanin e Ngrirë të Veriut; në Jug futet thellë në Oqeanin Indian; në Lindje brigjet e saj lagen nga Oqeani Paqësor; kurse në Perëndim, [[Liqeni Kaspik|Deti Kaspik]], [[Deti i Zi]], [[Deti Egje]], Mali Kaukaz, [[Gryka e Bosforit]] dhe [[Dardanelet]]. Malet dhe lumi Ural ndajnë atë nga [[Evropa]].
Anonymous user