Ndryshimi mes inspektimeve të "Uji"

169 bytes added ,  4 vjet më parë
== Vetitë tretëse ==
 
Uji është një tretës shume i mire dhe tret shume lloje substancash.Ndryshe mund te quhet tretës universal.Substancat qe treten mire ne ujë quhen hidrofilike. Substancat qe nuk treten mire ne ujë quhet hidrofibike.Gjithashtu uji eshte tretesi me i mire(universal) fale struktures se molekules se tij qe eshte dipolare. Me dipolaritetin e tij shprehen te gjitha vetite tretese te tij.Ne uje tretet :kriperat e shumta ne natyre,sheqeri,kripa,dioksidi i karbonit...Kurse substancat qe nuk treten ne uje janë :squfuri,qelqi,vaji,benzina,goma,druri,masat plastike,rera,hekuri etj.
?
 
Anonymous user