Ndryshimi mes inspektimeve të "Kontrasti"

9 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
→‎top: Letra e parë e kategorisë është e vogël using AWB
v (→‎top: Letra e parë e kategorisë është e vogël using AWB)
 
{{Për përmirësim}}
{{pa referenca|Te dhënat janë marre nga një burim dhe ai burim nuk është cekur.}}
'''Kontrasti''' vjen nga frëngjishtja ''contraste'' : ''ndryshim i madh'', ''kundërshti''. Kontrasti ndërtohet duke vene përballe në mënyre te theksuar dy karaktere njerëzore, dy sende a dukuri, por duke kundërvene figura a tablo te tera, jo ane ane te veçanta, si te antiteza.
 
Kontrasti tregon një kundërshti te fuqishme, një skajshmëri te dyfishte. Ajo që i jep fuqi me te madhe kontrastit është se figurat vihen afër njëra-tjetrës. Midis antitezës dhe kontrastit nuk ka kufij te prere.
 
Për shembull :
 
Në romanin në vargje te [[Aleksander Pushkini]]t - [[Eugjen Onjegin]], heroit kryesor Onjeginit, që është i matur e gjakftohte, i vihet përballe një shok gjaknxehte e shume i rrëmbyer siç është Lenski.
 
Ja një shembull kontrasti nga letërsia shqiptare :
 
: Kur nenat tona halleshumta
: ([[Ndoc Gjetja]] - Kontrast)
 
Për te dyja strofat, dy vargjet e para janë në kontrast me vargun e trete e te katërt.
 
[[KategoriKategoria:figuraFigura stilistike]]