Ndryshimi mes inspektimeve të "Nermin Falaski Vlora"

v
Rregullim i sintaksës using AWB
v (Rregullim i sintaksës using AWB)
'''Nermin Falaski Vlora''', lindi më [[18 prill]] të vitit [[1921]] është shkrimtare dhe studiuese shqiptare.
 
Ajo kreu studimet e larta për shkencat juridike në universitetin e Sienes në Itali, ndërsa u dekorua për gjuhësinë e krahasuar. Njohëse e disa gjuhëve të huaja dhe studjuese erudite, numëron mbi 35 vëllime poetike, romane, studime, etj. Me rëndësi për kulturën shqiptare është studimi “Lashtësia e gjuhës shqipe –sipas dokumenteve epigrafike nga Egjeu deri në Atlantik”.
 
== Veprat letrare ==
{{biografi-cung}}
 
[[categoryKategoria:shkrimtarëShkrimtarë shqiptarë]]
[[categoryKategoria:lindjeLindje 1921]]