Ndryshimi mes inspektimeve të "Saharaja"

2 bytes added ,  4 vjet më parë
v
Rregullim i sintaksës using AWB
v (Rregullim i sintaksës using AWB)
[[Skeda:Sahara_satellite_hires.jpg|thumb|Pamje satelitore nga Shkretetira e Saharas]]
'''Sahara''' është [[shkretira]] e dytë për nga madhësia pas [[Antarktiku]]t në botë, me 9 000 000 km2 e cila gjindet në veri të [[Afrika|Afrikës]]. Sipërfaqja e Saharasë është përafërsisht sa 50 shtetet e [[SHBA]]-ve. Emri i Saharës rrjedh nga fjala [[Gjuha arabe|arabe]] (arab. صحراء), që do të thot shkretirë.
Sahara, ashtu çfar është sot ekziston që 3.500 vjet.Gjithashtu ka pak bimë të cilat kanë një sasi të kufizuar uji në të
 
= Klima dhe Temperatura =
 
= Rreshjet =
Sahara-ja eshte nje nga shkretetirat me te thata ne bote dhe ka nje numer te ulet te rreshjeve vjetore.Rreshjet ne kete shkretetire gjithashtu jane te parregullta.Ne disa pjese te shkretetires dhe kryesishte ne Ppjesen e Libis,Egjiptit dhe Sudanit ka dekada qe nuk jane pare me rreshje te shumta shiu dhe keto vende mbajne rekord kryesor per sasine me te ulet shiu ne bote rreth 10  mm shi.Disa here dhe per shkak te nxehtesise se madhe ne shkretetire shiu avullon dhe para se te bjeri.Mesatarisht bie shi rreth 10 ose 15 dite ne vite por ka edhe vende ne te cilat bie vetem 5 dite ne vit.
 
= Drita =
 
== Lidhje të jashtme ==
 
 
 
* [http://www.algeria-un.org/default.asp?doc=-sahara foto të Saharasë]