Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa Qendrore"

91 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 178.132.219.226 (diskutimet) në versionin e fundit nga 46.99.53.157.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 178.132.219.226 (diskutimet) në versionin e fundit nga 46.99.53.157.)
'''[[Evropa]] e Mesme''' është regjion i Evropës kufijtë e së cilit vështirë definohen. Evropa e Mesme shtrihet ndërmjet asaj Perëndimore, Jugore dhe Evropës lindore.
 
Zakonisht konsiderohet se Evropës së Mesme i takojnë [[Gjermania]], [[Polonia]], [[Çekia]], [[Sllovakia]], [[Zvicra]], [[Austria]], [[Hungaria]], [[]],[[]],[[]],[[Sllovenia]] mfh n rt e befor and after mansdhBAJHDBQJDLNS EEBSH PON HSZJXBCER JHHCFHR DUBRO
 
== Pozita gjeografike ==
[[Skeda:Time zones of Europe.svg|parapamje|djathtas|300px| Zonat kohore në Evropë]]
 
== Klima ==
Klima e Evropës së Mesme nuk është e dhe gjithaq e llojllojshme sikurse në viset tjera, dhe në pjesën më të madhe mbizotëron klima e mesme kontinentale. Kontinentaliteti vjen në shprehje në lindje ku ka më pak të reshura atmosferike. Në veri-perëndim në viset e ulëta pranbaltike ka ndikimtë madh [[Oqeani Atlantik]], dhe për këtë arsye mbizotron [[klima oqeanike]], prandaj dimrat janë më të butë ndërsa reshjet janë më të mëdha. Ndikimi i [[Mesdheu]]t është i kufizuar në një hapsirë të vogël të [[Sllovenia|Sllovenisë]] përshkak të ndikimit të [[Alpet|Alpeve]]. Me rritjen e lartësisë mbidetare temperature zbret dhe klima në male është e ashpër kontinentale dhe malore. Të reshurat mesatare osilojnë nga 750 – 1000 mm krejt në perëndim, deri në 2000 mm në Alpe, ndërsa kah lindja ato sillen dhe zbresin nga 750-500 mm. Temperatura më e ulët është nmatur në [[Insbruku|Insbruk]] -31 °C, ndërsa më e larta në [[Poznani|Poznan]] në [[Poloni]] +39,4 °C. Temperatura mesatare e janarit është -4 °C, ndërsa e korrikut +20 °C. ,HFMNHNNN
 
== Hidrografia ==