Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa Qendrore"

23 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 178.132.219.226 (diskutimet) në versionin e fundit nga 46.99.53.157.)
'''[[Evropa]] e Mesme''' është regjion i Evropës kufijtë e së cilit vështirë definohen. Evropa e Mesme shtrihet ndërmjet asaj Perëndimore, Jugore dhe Evropës lindore.
 
Zakonisht konsiderohet se Evropës së Mesme i takojnë [[Gjermania]], [[Polonia]], [[Çekia]], [[Sllovakia]], [[Zvicra]], [[Austria]], [[Hungaria]], [[Estonia]],[[Lituania]],[[Letonia]],[[Sllovenia]]
== Pozita gjeografike ==
[[Skeda:Time zones of Europe.svg|parapamje|djathtas|300px| Zonat kohore në Evropë]]
Ka pozitë shumë të mirë gjeografike sepse është urë lidhëse mes Evropës Perëndimore, Evropes Jugore dhe Evropes Lindore.
 
'''Evropa QëndroreQendrore''' nuk ka kufij të qartë me regjionet tjera, pos me [[Evropa Jugore|Evropën Jugore]]. Ajo është udhëkryq i komunikacionit evropian. Ky regjion shtrihet prej [[Deti i Veriut|Detit të Veriut]] e [[Deti Baltik|Baltik]] e deri në [[Det i Zi|Detin e Zi]], prej Ultësirës Gjermano-Polake e deri në Ultësirën e Panonisë e të Vllahisë. Edhe pse në veri dhe në lindje ka dalje në dete, ky regjion më tepër ka karakter kontinental.
 
Evropa e Mesme përfshinë 10 % të sipërfaqes së [[Evropa|Evropës]] dhe 23,1 % të popullsisë.
Malet mesatare të kësaj tërësie janë [[Vogezet]], S[[hvarcvaldi]], [[Malet Shistoze]] të Renit, Harci, Pyllii Turingisë, Malet Minerale, Shumava, Sundet.
 
Me orogjenezën alpine shumshumë prej këtyre maleve kanë pasur ngritje horstike, siç është rasti me i Malt Harc dhe Vogezet.
* [[Alpet]] ([[gjuha gjermane|gjermanisht]] Alpen, [[gjuha frënge|frëngjisht:]] Alpes, [[gjuha italiane|italisht:]] Alpi, [[gjuha sllovene|sllovenisht:]] Alpe) janë [[vargmale]]t më të larta në [[Evropa|Evropën]] e Mesme. Ato shtrihen prej brigjeve të detit Ligur deri te fusha e [[Vjena|Vjenës]] në [[Danub]] në gjatësi prej 1.200 km, gjerësi 150-250 km duke përshkuar [[Austri]]në dhe [[Slloveni]]në në lindje, përmes [[Italisë]], [[Zvicrës]], [[Lihtenshtajni]]t dhe [[Gjermani]]së e duke arritur gjer në [[Francë]] në perëndim.