Dallime mes rishikimeve të "Iphone 5"

2 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
iPhone 5 është 18% më i hollë dhe 20% më i lehtë se iPhone 4S, me vetëm 7.6mm gjerësi dhe peshon 112 gram. Ekrani ka një rezolucion 1136×640 pixel, kualitet retina (326 PPI). Falë këtij ekrani më të gjatë, është shtuar edhe një rresht i pestë ikonash në home screen. Gjithashtu për aplikacionet që nuk janë përditësuar akoma me ekranin e ri, nuk do të ketë probleme, do të shfaqen në qendër të ekranit me borde të zinj anash.
 
iPhone suportonteknologjinë[[superteknologjin]] LTE, falë antenës së tij në gjëndjegjendje të përdorë UMTS, HSDPA ose LTE, në bazë të vendit dhe operatorit. Monton edhe një teknologji të re wireless super të shpejtë. WiFi më potent garanton 2,5 GHz dhe 5GHz në 802.11n. Do të ketë vetëm një chip për zërin dhe të dhënat, dhe një për frekuencën radio. Një antenë të vetme dinamike.
Monton një proçesor A6, dy herë më të shpejtë se A5, me një dyfishim në terma grafik dhe në performancë. Dhe është 22% më i vogël. Kualiteti i lojërave është i barabartë me atë të një kompjuteri Play Station apo Xbox.