Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhorxh Uashington"

1.286 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Kutia Presidentët e SHBA-së
[[Skeda:Gilbert_Stuart_Williamstown_Portrait_of_George_Washington.jpg|thumb|George Washington]]
| Emri = George Washington
| Figura = Gilbert Stuart Williamstown Portrait of George Washington.jpg
| Madhësia e Figurës = 230px
| Detyra = Presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara
| Fillimi i afatit = [[30 prill]] [[1789]]
| Mbarimi i afatit = [[4 mars]] [[1797]]
| Paraardhësi =
| Pasardhësi = [[John Adams]]
| Detyra2 = Oficeri i Lartë i Ushtrisë
| Fillimi i afatit2 = [[13 korrik]] [[1798]]
| Mbarimi i afatit2 = [[14 dhjetor]] [[1799]]
| Paraardhësi2 = James Wilkinson
| Pasardhësi2 = Aleksander Hamilton
| Detyra3 = Kryekomandant i Ushtrisë Kontinentale
| Fillimi i afatit3 = [[15 qershor]] [[1775]]
| Mbarimi i afatit3 = [[23 dhjetor]] [[1783]]
| Paraardhësi3 =
| Pasardhësi3 = Henry Knox
| Datëlindja = [[22 shkurt]] [[1732]]
| Vendlindja = [[Westmoreland County (Virginia)|Qarku Uestmoreland]], [[Virginia]], British Amerika
| Datëvdekja = [[14 dhjetor]] [[1799]] <small>(67 vjeç)</small>
| Vendvdekja = Mount Vernon, [[Virginia|Virxhinia]], [[SHBA]]
| Profesioni = Politikan, Ushtarak
| Bashkëshortja = Martha Dandridge <small>(m.1759)</small>
| Feja = Kisha Episkopale
| Nënshkrimi = George Washington signature.svg
}}
'''George Washington''' ''([[sqt.]] '''Xhorxh Uashington''')'' lindi më [[11 shkurt]] (sipas [[Kalendari Julian|kalendarit Julian]]) e [[22 shkurt]] (sipas [[Kalendari Gregorian|kalendarit Gregorian]]) [[1732]] te Gutshof Wakefield ''(e quajtur edhe „Pope's Plantation“)'' e [[Westmoreland County]] në [[Virginia]]; vdiq më [[14 dhjetor]] [[1799]] në Gut [[Mount Vernon]] i tij në Virginia, ishte [[politikan]] i [[ShBA]] dhe i pari [[Presidentët e SHBA|President i ShBA]] prej [[1789]] deri [[1797]]. Ai nuk i takonte asnjë parti.