Dallime mes rishikimeve të "Carl Friedrich Gauss"

v
rregullim sintakse
v (→‎Lidhje të jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|en}} (4) using AWB (10903))
v (rregullim sintakse)
Nw 1795 Gausi u largua nga Brunswick pwr tw studiuar nw Gottingen University. Mesuesi i Gausit ishte Kaestner. Miku i tij i vetëm midis nxënësve ishte Farkas Boljait. Ata u takuan në 1799 dhe ndenjën me njëri-tjetrin për shumë vite.
Gausi u kthye në Brunswick, kur ai mori një diplomë në 1799. Pasi Duka kishte rënë dakort të vazhdonte ti jepte bursë Gausit, ai kërkoi që Gausi të paraqiste një dezertacion për doktoraturë në Universitetin Helmstid.
Me bursën e tij për ta mbështetur atë Gausi nuk kishte nevojë për të gjetur një punë. Ai botoi librin ''Disquisitiones Arithmeticae'' (''Hulumtime Matematike'') në verën e vitit 1801. Kanë qenë 7 seksione, por pjea e fundit i është kushtuar vetëm teorisë së numrave.
 
 
 
== Veprat ==
Metoda e Gausit konsistontë në mbledhjen e numrave periferikë:1+100;2+99 etj.Formoheshin 50 çifte ku shuma e secilit çift ishte 101. Që këtej 50×101=5050. Sidoqoftë dyshohet për vërtetësinë e kësaj historie.
Gjithashtu thuhet se Gausin e ndërprenë njëherë në zgjidhjen e një problem sepse gruaja e tij ishte duke vdekur. Ai ka thënë “Thuaji të presë një minutë, sa ta mbaroj”
 
 
== Thënie ==
 
== Lidhje të jashtme ==
*|[[http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/history/Biographies/Gauss.htm|Carl Friedrich Gaussl]]
*|[http://www.idsia.ch/~juergen/gauss.html|Carl Friedrich Gauss]
{{mate-cung}}