Ndryshimi mes inspektimeve të "Universiteti Princeton"

perditesim
(image)
(perditesim)
{{POV}}
[[Image:Firestone Library, Princeton University, Princeton NJ.jpg|thumb|right|250px]]
Universiteti Princeton është një nga [[shkolla]]t më elitare në [[ShBA]] dhe bën pjesë në Ivy League, që grupon tetë universitetet më prestigjioze dhe të vjetra në ShBA. Princeton ndodhet në zemër të [[New Jersey]]-it dhe është afër 100 km larg [[New York]]-ut. Pranimi në Princeton është shumë selektiv dhe universiteti ka rreth 5000 studente undergraduate dhe 2500 master.
 
{{Infobox_University
==Lidhje te jashtme==
|name = Universiteti i Princeton
* http://www.princeton.edu/main
|native_name = ''Princeton University''
|latin_name = Universitas Princetoniensis
|image = [[File:Princetonshieldlarge.png|180px|Stema e Universitetit]]
|motto = Dei Sub Numine Viget
|established = 1746
|staff = 2,275
|students = 8,088<ref>{{Citation | year = 2014 | url = http://registrar.princeton.edu/university_enrollment_sta/common_cds2014.pdf | publisher = Princeton University | title = Enrollment statistics | contribution = Common Data Set | accessdate = April 5, 2015}}</ref>
|type = Universitet privat
|campus = [[Princeton]], [[New Jersey]], [[ShBA]]
|website = {{URL|www.princeton.edu}}
}}
 
[[Image:Firestone Library, Princeton University, Princeton NJ.jpg|thumb|rightleft|250px]]
 
Universiteti i Princeton ([[Anglisht|en]]: ''Princeton University'') është një nga [[shkolla]]t e larta më elitare në [[ShBA]] dhe bën pjesë në [[Ivy League]], që grupon tetë universitetet më prestigjioze dhe të vjetra në ShBA-ve. Princeton ndodhet në zemër të [[New Jersey]]-it dhe është afër 100 km larg [[New York]]-ut. Pranimi në Princeton është shumë selektiv dhe universiteti ka rreth 5000 studente undergraduate dhe 2500 master.
 
Pranimi në Princeton është shumë selektiv dhe universiteti ka rreth 5000 studentë në Bachelor dhe 2500 në Master.
 
== Lidhje te jashtme ==
* [http://www.princeton.edu/main Faqe zyrtare]
 
== Burim i të dhënave ==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Universitete dhe kolegje në Shtetet e Bashkuara]]
[[Kategoria:New Jersey]]
[[Kategoria:Universitete]]