Ndryshimi mes inspektimeve të "Çerçiz Topulli"

43 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (drejtshkrim)
v
'''Cerciz Topullin e pushkatuan osmanet'''
 
{{Kutia Luftëtar
| Profesioni = Udhëheqës i luftës së armatosur
}}
'''Çerçiz Topulli''' ([[Gjirokastra|Gjirokastër]], [[20 Shtator|20 shtator]]<ref name=":0">Bineri E., ''“Letër nga malet e Shqipërisë” drejtuar shqiptarëve'', [[Shekulli (gazetë)|Shekulli]], 31 Maj 2015.</ref> [[1880]] - [[Shkodra|Shkodër]], [[17 Korrik|17 korrik]] [[1915]]) qe ushtarak në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]], kryetar çetash në periudhën e [[Lëvizja e kaçakëve|Lëvizjes Kaçake]] dhe veprimtar i çështjes kombëtare tok me të vëllanë, [[Bajo Topulli|Bajo Topullin]].
{{Citat2|Edhe kjo është tokë shqiptare|tha Çerçiz Topulli para se t'a pushkatonin në Shkodër}}
'''Çerçiz Topulli''' lindi në [[Gjirokastra|Gjirokastër]] në vitin [[1880]] dhe ra dëshmor më [[15 korrik]] të vitit [[1915]], ishte shkrimtar, atdhetar e veprimtar i shquar i Rilindjes, udhëheqës i luftës së armatosur të çetave kundër sunduesve osmanë për çlirimin kombëtar të vendit, Hero i Popullit.
 
== BiografiaJeta ==
Çerçiz Topulli lindiLeu në Gjirokastër në vitin 1880, dhe ranjëri dëshmorëprej 13 15 korrikfëmijëvevititAgush<ref>Intervistë: 1915,''[http://www.nacionalalbania.al/2014/01/intervista-flet-e-mbesa-e-cerciz-dhe-bajo-topullit-lumturi-topulli/ ishteFlet shkrimtar,e atdhetarmbesa e veprimtarÇerçiz idhe shquarBajo i RilindjesTopullit, udhëheqësLumturi iTopulli].'' luftës29 janar armatosur2014.</ref> dhe çetaveHaso kundërTopullit. sunduesvePas osmanëshkollës përfillore, çliriminshkon kombëtar të vendit[[Janina|Janinë]], heronë shkollën turke<ref iname=":0" popullit/>. Në prill të 1907 komandoi çetën e armatosur që vepronte në Shqipërinë e Jugut, e sidomos në krahinat e Gjirokastrës dhe të Korçës. Me vendim të Komitetit të Gjirokastrës, anëtarë të çetës së tij vranë në fillim të marsit 1908 në Gjirokastër komandantin turk të xhandarmërisë. Drejtoi Luftën e Mashkullorës më 05 mars 1908. Në thirrjen "Nga malet e Shqipërisë" drejtuar bashkatdhetarëve të tij dhe botuar në janar 1907 në gazetën "Shpresa e Shqipërisë" Çerçiz Topulli pasi dënonte grabitjet e administratës osmane kërkonte që Shqipëria të shkëputej nga Perandoria Osmane dhe të bëhej e lirë dhe e pavarur. Ai shprehte bindjen se e vetmja rrugë për çlirimin e Shqipërisë ishte ajo e kryengritjes së përgjithshme të armatosur, dhe ftonte gjithë shqiptarët të ngriheshin me armë në dorë në luftën për lirinë e Shqipërisë.
=== Veprimtaria patriotike ===
Mjedisi familjar në të cilin u rrit e sidomos vëllai më i madh [[Bajo Topulli]], ndikuan në formimin e tij si atdhetar i vendosur. Mori pjesë në veprimtarinë e Komitetit të Fshehtë «Për lirinë e Shqipërisë» në [[Gjirokastër]].
Së fundmi nje kuriozitet interesant është qarkullimi në tregun e Gjirokastrës i bluzave me portretin e Çerçizit që frymëzohen nga bluzat e shumta të luftëtarit Ché Guevara. Këto bluza përdoren gjithashtu edhe gjatë ndeshjeve të kombëtares shqiptare prej tifozave kuq e zi në shenjë patriotizmi.
 
== Burime të dhënash ==
<references />
* Muzeu historik Gjirokastër
* Muzeu historik Shkodër
* Arkiva e Shtetit
* {{sq}} [http://www.iamalbanian.com/tree/individual.php?pid=I1&ged=topulli Gjeneza e familjes Topulli] {{sq icon}}
 
=== Shiko edhe ===
7.597

edits