Ndryshimi mes inspektimeve të "3 Doors Down"

494 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës using AWB
v (rregullim i sintaksës using AWB)
'''3 Doors Down''' është një bend [[rock]]<nowiki/>u amerikan nga Escatawpa, [[Mississippi]], që u formua në vitin 1996. Grupi fillimisht përbëhej nga '''Brad Arnold''' (vokal/bateri), '''Todd Harrell''' (bas kitarë) dhe '''Mat Roberts''' (kitarë). Atyre shpejt iu bashkua kitaristi '''Chris Henderson''', dhe më vonë edhe bateristi '''Richard Liles''', i cili ka luajtur për grupin e tyre gjatë udhëtimit duke mbështetur albumin e tyre të parë. '''Daniel Adair''' ka luajtur bateri në turne nga 2002-2005. Ky konfigurim ka dhënë afro 1,000 shfaqje në të gjithë botën pas publikimit të tyre jashtëzakonisht të suksesshëm të albumit ''Away from the Sun''. Në vitin 2005, kur Adair ishte punësuar me kohë të plotë nga [[Nickelback]], '''Greg Upchurch''' (Puddle of Mudd) u bashkua për të luajtur bateri me kohë të plotë. Në vitin 2012, kitaristi origjinal Mat Roberts u largua për shkak të problemeve shëndetësore. Chet Roberts, i cili ishte më parë kitara teknolongjike e Chris Henderson-it, zuri vend. Në vitin 2013, Harrell u nxorr nga grupi pasi u ngarkua me vrasje me automjet. Basisti Justin Biltonen e zëvendësoi atë.<ref name="ug"><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://www.ultimate-guitar.com/news/upcoming_releases/new_3_doors_down_material_coming_in_2014_guitarist_chris_henderson_confirms.html "New 3 Doors Down Material Coming in 2014, Guitarist Chris Henderson Confirms"]. </cite></ref>
 
Grupi u rrit në famë ndërkombëtare me singëllin e parë, ''Kryptonite'', e cila shënohet në top treshe në tabelën ''Billboard'' Hot 100. Grupi pastaj e nënshkrua në [[Republic Records]] dhe lansoi albumin e tyre debutues,'' The Better Life'', në vitin 2000. Albumi ishte në 11 albumet më të shitura të vitit dhe është çertifikuar 6x platinum në [[Shtetet e Bashkuara]]. Albumi i dytë i tyre, ''Away from the Sun'', (2002), ka vazhduar t'i sjell bendit sukses; ajo debutoi në Nr.&#x20; 8 në tabelën ''Billboard'' 200, shkoi multi-platinum në Shtetet e Bashkuara, ashtu si paraardhësi i tij, dhe pjelli hitet ''When I'm Gone'' dhe ''Here Without You''. Grupi e përcjelli atë me turne të gjera për dy vjet para se të lansohet albumi i tyre i tretë, ''Seventeen Days'', në vitin 2005. Albumi debutoi në Nr.&#x20; 1 në tablën Billboard 200 dhe është çertifikuar platinum brenda muajit të parë të lansimit. Albumi i katërt i tyre, i vetë-titulluar, ''3 Doors Down'' (2008), gjithashtu ka debutuar në Nr.&#x20; 1 në tabelën Billboard 200. Albumi i pestë i grupit, ''Time of My Life'' (2011) debutoi në Nr.&#x20; 3. në lista.
 
Grupi ka ndarë skenën me artistë të tillë si Daughtry, [[Megadeth]], Staind, [[Nickelback]], [[Three Days Grace]], [[Alter Bridge|tAlter Bridge]], Breaking Benjamin, Seether, Shinedown, Hinder, Mentors, [[ZZ Top]], dhe Lynyrd Skynyrd. Që nga fillimi i karrierës së tyre, 3 Doors Down kanë shitur mbi 20 milion albume në mbarë botën.
Grupi fillimisht përbëhej nga Brad Arnold (vokal/baterist), Todd Harrell (bas) dhe Mat Roberts (kitarë). Grupi filloi të bëjë një turne jashtë Escatawpa, dhe kjo ndodhi gjatë një udhëtimi për Foley, Alabama që ata erdhën deri me emër zyrtar. Kur tre burrat ishin duke ecur përmes qytetit, e panë një ndërtesë ku disa letra kishin rënë nga vendi i tyre, dhe lexonte "Dyert Poshtë(Doors Down)." Pasi që në kohën kur do të përbëhej grupi ata ishin tre njerëz, e shtuar "3" për të krijuar "3 Doors Down." Koverii i tyre i vitit 2011 albumi Time of My Life lë të kuptohet se në origjinal numri i anëtarëve ishte tre (3) dhe aktualisht banda kishte pesë anëtarë (5); ora në kopertinë të albumit lexon 3:05.
 
Disa vjet pas performancës së bashku, Todd Harrell pyeti kitaristin Chris Henderson që t'i bashkohen grupit. Ata regjistruan një CD demo e tyre këngë origjinale në Lincoln Recording në Pascagoula, Misisipi. Kur grupi i dha CD-të lokale, radio stacionit WCPR-FM, ata filluan të luajnë EP versionin e "Kryptonite", dhe ajo u bë numri&nbsp;1 i kërkuar në stacion, për mbi 15 javë.<ref name="hitquarters.com"><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://www.hitquarters.com/index.php3?page=intrview/opar/intrview_Phin_Daly_Interview.html "Interview with Phin Daly"]. </cite></ref> Drejtori i stacionit i dërgoi këngënmenaxherit Phin Daly i cili ia tregoi atë Bill McGathy, punëdhënësit të tij në De Goot Entertainment. Ata vendosën të shkojnë në New York për të performuar në klubin muzikor CBGB. Daly tha për HitQuarters: "Pasi ata hipën në skenë dhe filluan të luanin ishte e dukshme që magjia u shfaq në muzikë. Pra ne bëmë kontratë me ta."<ref name="hitquarters.com"><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://www.hitquarters.com/index.php3?page=intrview/opar/intrview_Phin_Daly_Interview.html "Interview with Phin Daly"]. </cite></ref> Suksesi i 3 Doors Down në radio bëri që edhe Republic Records të bënte marrëveshje me ta.
 
=== Suksesi i përgjithshëm: 1999-2004 ===
=== Ndryshimet e formacionit: 2011-2013 ===
[[Skeda:USMC-110128-M-5623T-273.jpg|right|thumb|Todd Harrell, Brad Arnold dhe Matt Roberts gjatë performancës në vitin 2011.]]
3 Doors Down lansoi albumin e pestë, ''Time of My Life ''më 19 korrik 2011. Grupi kishte lëshuar më herët "When You're Young", si singëlli i parë nga albumi më 10 janar 2011. Singëlli arriti pozicionin e 81-të në US ''Billboard'' Hot 100. Singëlli i dytë nga albumi "Every Time You Go" ishte lansuar për mediat digjitale në 23 Maj të vitit 2011.<ref><cite class="citation web" contenteditable="false">[//web.archive.org/web/20110526173545/http://www.3doorsdown.com/profiles/blogs/every-time-you-go-available ""Every Time You Go" Available May 23!"]. 3 Doors Down Official Website. </cite></ref><ref><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://www.music-chart.info/song/697018/Every-Time-You-Go "Every Time You Go by 3 Doors Down Chart Summary"]. music-chart.info. </cite></ref> Grupi hyri në një turne në korrik të vitit 2011 në të gjithë SHBA, Evropë dhe në Mbretërinë e Bashkuar, në mbështetje të albumit.<ref><cite class="citation web" contenteditable="false">[//web.archive.org/web/20121031111733/http://www.songkick.com/artists/335962-3-doors-down "3 Doors Down Tour Dates 2011"]. </cite></ref> Albumi debutoi në Nr.&#x20; 3 në Billboard 200 me 59,800 kopje të shitura në javën e parë.Duke filluar në Maj të vitit 2012, grupi hyri në një turne gjashtëjavorësh 'Gang of Outlaws Turne' me performuesit kryesorë të edicionit [[ZZ Top]] dhe hapësin Gretchen Wilson.<ref><cite class="citation news" contenteditable="false">[//web.archive.org/web/20120424094214/http://www.zztop.com/news/67891 "Gang of Outlaws Tour Announced Starring ZZ Top.]</cite></ref>
Në 23 Maj, 2012 Mat Roberts njoftoi se është duke u larguar grupit për tu përqëndruar në shëndetin e tij.<ref><cite class="citation news" contenteditable="false">[//web.archive.org/web/20120525221158/http://www.3doorsdown.com/news/matt-roberts-leaves-3-doors-down/ "Matt Roberts Leaves 3 Doors Down"]. </cite></ref> Turi "Gang of Outlaws" mbeti e paprekur dhe grupi vizitoi të gjithë Shtetet e Bashkuara me ZZ Top dhe Greta Wilson. Në 23 Maj, kitaristi Chris Henderson njoftoi në Twitter tekniku i tij i vjetër i kitarës Chet Roberts do të marret përsipër nga Matt Roberts në kitarë. Chet më parë ka qenë në turne me bendin e tyre gjatë 3 performancave në Brazil.
 
 
=== Albumi tjetër: 2014–prezent ===
Në janar, Chris Henderson raportoi në ''Phoenix New Times'' se albumi i tyre i ri do të dalë diku në vitin 2014.<ref name="ug"><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://www.ultimate-guitar.com/news/upcoming_releases/new_3_doors_down_material_coming_in_2014_guitarist_chris_henderson_confirms.html "New 3 Doors Down Material Coming in 2014, Guitarist Chris Henderson Confirms"]. </cite></ref> Nga fund i vitit 2013 në fillim të vitit 2014, grupi e filloi me një turne akustike me titull "Songs from Basement" dhe vizitoi gjithë Shtetet e Bashkuara. Në shkurt të vitit 2014, Todd Harrell ishte arrestuar në Misisipi edhe një herë për shkak të vozitjes nën ndikim të barnave. Kjo rezultoi në një deklaratë nga grupi duke konfirmuar se ata kishin pezulluar Harrellin nga grupi për një kohë të pacaktuar dhe do të vazhdojnë të kryejnë dhe turne me Justin Biltonen. Në qershor, Chris Henderson njoftoi se albumi i ri do të titullohet ''Us and The Night''.<ref><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://loudwire.com/3-doors-down-chris-henderson-reveals-us-and-the-night-album-title/ "3 Doors Down Reveal 'Us and the Night' Album Title"]. </cite></ref> Kjo ishte fillimisht e vendosur për të dalë në mes të afatit të shtatorit deri në nëntor 2015, më vonë ishte e vonuar për një lansim Mars në vitin 2016.<sup class="noprint Inline-Template Template-Fact" style="white-space:nowrap;">&#x5B;''[[Wikipedia:Citim i duhur|<span title="This claim needs references to reliable sources. (January 2016)">citim i duhur</span>]]''&#x5D;</sup> Po ashtu u njoftua se disa këngë të reja do të performohen në Loudwire Festival.<sup class="noprint Inline-Template Template-Fact" style="white-space:nowrap;">&#x5B;''[[Wikipedia:Citim i duhur|<span title="This claim needs references to reliable sources. (January 2016)">citim i duhur</span>]]''&#x5D;</sup>
 
Më 6 janar 2016, data e lansimit të albumit u shpall 11 marsi. Albumi do të titullohet "Us and the Night".<ref><cite class="citation web" contenteditable="false">Chad Childers (January 7, 2016). [http://loudwire.com/3-doors-down-reveal-us-and-the-night-album-release-date-artwork "3 Doors Down Reveal ‘Us and the Night’ Album Release Date + Artwork"]. </cite></ref>
 
== Paraqitjet tjera ==
Në 9 shkurt të vitit 2010, grupi lëshoi një këngë të quajtur "Shine", përmes mediave dixhitale të tilla si iTunes, e cila është përdorur si një promovim për [[Lojërat olimpike dimërore 2010|Olimpiken Dimërore 2010]] dhe është në disponim nëpërmjet mediave digjitale.<ref><cite class="citation web" contenteditable="false">[http://tunelab.com/2010/01/28/3-doors-down-to-release-new-single "3 Doors Down To Release New Single"]. </cite></ref> Billbordet shënuan 3 Doors Down, si bangen No.&#x20; 30 në dekadën nga 2000-2010.<ref><cite class="citation news" contenteditable="false">[//web.archive.org/web/20101211143220/http://www.billboard.com/charts-decade-end/artists-of-the-decade?year=2009 "Artists of the Decade Music Chart"]. </cite></ref>
 
Në 30 janar 2011, 3 Doors Down ka luajtur gjatë 1 periudhë intermission të vitit 2011 NHL All-Star Game në Raleigh, Karolinën e Veriut. Ata luajtën dy këngë: "When You're Young" e ndjekur nga "Kryptonite". Grupi gjithashtu ka mbajtur një koncert falas si pjesë e fundjavës festimeve më 28 janar 2011 në qendër të qytetit Raleigh.
* [http://www.5lyrics.com/artists/0-9/3_doors_down.html 3 Doors Down lyrics]
 
[[Kategoria:Grupe muzike]] [[Kategoria:Grupe muzike amerikane]]
[[Kategoria:Grupe muzike amerikane]]