Ndryshimi mes inspektimeve të "Bakri"

521 bytes added ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 85.18.102.54 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flladimi.
(mo)
v (U kthyen ndryshimet e 85.18.102.54 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flladimi.)
{{Infoboks Element Kimike}}
[[Skeda:Cuivre Michigan.jpg|parapamje|Bakri]]
'''Bakri''' ([[Gjuha latine|lat]]. ''Cuprum'') është një element kimik i cili në sistemin periodik gjendet me simbolin '''Cu''' dhe ka numrin rendor 29. Është një metal i periodës së 4 në grupin e 11 të [[sistemit periodik]]. Emri ''kuprum'' rrjedh prej fjalës ''cyprium'' "mineral nga ishulli i Qipros".
rubato
Bakri ka qenë metali i parë i përdorur nga njëriu për prodhimin e veglave të ndryshme si dhe të armëve. Sende prej bakri (unaza, gjerdanë, byzylykë etj.) jan gjetur në Irak 8700 vjet para erës së re.
 
[[Skeda:AngleseyCopperStream.jpg|left|parapamje|160px|Lumë me bakër të saturuar në minierat [[Parys Mountain|Malet Parys]]]]