Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha kineze"

1.361 bytes added ,  4 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.73.129.77) dhe riktheu rishikimin 1404716 nga EmausBot
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.73.129.77) dhe riktheu rishikimin 1404716 nga EmausBot)
{{Gjuha
kam gjet nje kart kineze po sja kam iden kush mund te me ndimoj[[Kategoria:Gjuhë|Kinezisht]]
|shtet = [[Kina|Kinë]], [[Republika Kineze]], [[Singapori|Singapor]], [[Indonezia|Indonezi]], [[Malajzia|Malajzi]]
|vendi = Azi
|folës = 1'200'000'000
|renditja = Ni, 1
|familja =
|emëri =
|zyrtare =[[Kina|Kinë]], [[Republika Kineze]], [[Singapori|Singapor]]
|institucioni =
|iso1 = zh
|iso2 = ([[B]]) chi ([[zho]])
|sil = zho
}}
 
'''Gjuha kineze''' sot flitet nga rreth 1'200'000 folës, shumica e të cilëve janë banorë nga [[Kina]] dhe [[Republika Kineze]], kurse një numër i vogël i folësve të kinezishtes jetojnë jashtë këtyre shteteve. Forma standarde e gjuhës Kineze është Mandarin. Një folës i dialektit veri-lindor vështirë se mund të kuptohet me një folës të dialektit jug-perëndimor, për këtë arsye është pranuar dialekti Mandarinë si gjuha Kineze standarde.
 
'''Emri'''
Fjala shqipe "mandarin" (nga Portugalishtja mandarim, nga Malajzishtja menteri, nga Hindi mantri, nga Sanskrishtja mantrin, do të thotë "ministër ose këshilltar"), në origjinal do të thoshte zyrtar i perandorisë Kineze.
 
== Shumë gjuhë Kineze, një shkrim kinez ==
Gjuha kineze ka shumë dialekte dhe forma të ndryshme të të folurit të cilët kanë shkrim të njejtë. Dialekti i cili përdorët si gjuhë zyrtare e Gjuhës Kineze është Mandarin (kinezçe: 官话; gjuha tradicionale: 官話; pinyin: Guānhuà)
 
[[Kategoria:Gjuhë|Kinezisht]]