Dallime mes rishikimeve të "50 Cent"

1 byte removed ,  5 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 66 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q6060 (translate me))
v (rregullim i sintaksës)
'''Curtis James Jackson III''' ''([[sqt]]: '''Kërtis Xheims Xhekson III''')'' lindi më [[6 korrik]] [[1975]] në [[New York]]. Ai njihet gjithashtu si '''50 Cent''' edhe është një i famshëm rapper amerikan, këngëtar edhe i grupit [[G-Unit]].
 
50 Cent ka publikuar deri tani 3 albume ([[Get Rich or Die Tryin']] e [[The Massacre]])([[Curtis]])dhe te tre albumet kishin sukses multi-platin, duke shitur me shume se 21 milione kopje ne kombinim.
 
 
== '''Jeta e hershme''' ==
 
 
50 Cent, i lindur Curtis James Jackson III, u rrit ne lagjen e Xhamajkas Jugore ne Queens ne
New York City. Ai u rrit pa baba dhe u perkujdes nga nena e tij Sabrina Jackson, e cila e lindi ate kur ajo i kishte 15 vjetë. Sabrina qe ishte nje dilere e kokaines u perkujdes per Jackson deri sa ai i mbushi 8 vjet,kur ajo u vra.Ne ate kohë ajo i kishte 23 vjet dhe e humbi vetëdijen kur dikush i hudhi drogë ne pijen e saj. Ajo pastaj u la si e vdekur ne banesen e saj pasi qe dikush e kishte lene gazin te leshuar dhe dritaret i kishte mbyllur. Pas vdekjes se saj Jacksoni shkoi ne shtepin e gjyshit ku jetonin edhe 8 hallat dhe dajet e tij.
 
Ai e kujton "Gjyshja ime me thoshte, 'Nena jote nuk do te vij ne shtepi. Ajo nuk do te kthehet te te marre. Ti do te rrish me neve'. Vetem atehere une fillova qe te mesohesha pakez me rruget." Jacksoni u rrit me kusheririn e tij me te ri Michael Francis, i cili e fitoi pseudonimin "25 Cent" pasi qe ishte shoku i ti me i ri.Francisi ben rap me emrin artistik "Two Five".Me pas ai vijoi karrieren e tij si kengetar hip hopi si dhe nje gangster i madh american.Pas disa vitesh te suksesshme atij i erdhi dicka e papritur,ate e qelluan disa mafioze me tete plumba kur po dilte nga nje lokal.50 cent pati nje fat te jashtezakonshem.Pas nderhyrjeve nga mjeket me te mire nga Amerika dhe evropa ai shpetoi.Ai thoshte:"ishte e tmerrshme kur me qelluan dhe per nje cast mendova qe nuk do te shpetoja,dhe kisha nje fat te pabesueshem qe shpetova dhe falenderoj zotin".Ai ndenji rreth 2 vite i paralizuar dhe nje vit pushim.pra per tre vite nuk u degjua emri i tij derisa u kthye perseri ne skene.Ai tashme i ka gjetur mafiozet dhe nuk degjohet per ta.MTV e ka pyetur 50 cent edhe per pseudonimin e tij.Ai u pergjigj:kusheriri im qe me ka mesuar te kendoj kishte fituar pseudonimin 25 cent dhe une doja te behesha 2 here me mire se ai dhe me doli pseudonimi 50 cent".Tani ai vazhdon karrieren e tij si kengetar hip hopi.
* {{imdb emri|id=1265067|emri=50 Cent}}
 
[[Category:Këngëtarë amerikanë]]
[[Category:Aktorë amerikanë]]
[[Category:Lindje 1975]]
[[Kategoria:Fitues të Grammy Award]]
{{muzi-cung}}
 
[[CategoryKategoria:Këngëtarë amerikanë]]
[[CategoryKategoria:Aktorë amerikanë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1975]]
[[Kategoria:Fitues të Grammy Award]]